Open Time
 ضرورت احداث مناطق گردشگری در لواسان

ضرورت احداث مناطق گردشگری در لواسان

دغدغه های امروزه برای ضرورت احداث مناطق گردشگری در لواسان

بر لزوم توجه به اوقات فراغت جوانان: اوقات فراغت، همان واژه تکراری اما پرطرفدار میان جوانان، بار دیگر و طبق معمول، بخصوص در مدت سه ماه تابستان دغدغه همه جوانان خواهد بود. دغدغه از آن جهت که برای عده ای از جوانان، دلپذیرترین لحظات و برای برخی دیگر ملال آورترین دقایق است؛ این در حالیست که به زعم کارشناسان، در اوقات فراغت است که فرد می تواند با پسندها و دوستداشتنیهای خود خلوت کند و شخصیت نهایی خود را بازیابد و آن را ابراز کند؛ بنابراین قابلیتهای فرد، غالبا در عرصه فراغت جلوه گر می شود و از این رو تمدن معاصر را «تمدن فراغت» نامیده اند.

مکان گردشگری
مکان گردشگری

فاجعه ای ملی

برخی افراد معتقدند که فراغت و بیکاری، فرد را به گرفتاری انداخته و از این رو، اسباب و انگیزه های بلا و گرفتاری، منبعث از فراغت همراه با بیکاری است و از آن سرچشمه می گیرد؛ لذا اوقات فراغت به جای این که ارزش و اعتبار فرهنگی پیدا کند، وسیلهای برای لذت جویی شده و در نهایت عامل غفلت و فراموشی جوانان می شود. گرچه فراغت، نتیجه گزینش آزادانه انسان در برابر فرصتهای زندگی است، ولی غفلت از نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان که سرمایه ملی هر جامعه محسوب میشوند، فاجعه ای ملی در بر خواهد داشت. به اعتقاد جامعه شناسان، یکی از ویژگیهای اوقات فراغت، آزادی انتخاب و نوع فعالیت است، ولی والدین به تصور این که باید وقت فرزندان خود را لزوما پر کنند، بدون توجه به علایق آنها، کلاسهای مختلف درسی، هنری،ورزشی، اردو و… را برای آنها تجویز و فرزندانشان را ملزم به شرکت در آن می کنند که این خود باعث عدم استقبال جوانان می شود. این در حالیست که اگر فراغت از جهتی زیر سلطه و عقیده افراد دیگری غیر از خود جوانان باشد، دیگر فراغت محسوب نمی شود؛ چرا که به عقیده کارشناسان، افراد در این ساعات، دست به گزینش می زنند و در برابر فرصتهای پیش روی خود، انتخاب می کنند.

دریاچه لواسان
دریاچه لواسان

 

بیشتر جوانان چگونه وقت خود را می گذرانند

عمران دانستن این نکته که جوان در اوقات فراغت خود دست به چه انتخاب هایی میزند، از اهمیت ویژه ای برای دست اندرکاران و برنامه ریزان امور جوانان برخوردار است. تحقیقات اجتماعی نشان میدهد که یکی از عوامل مهم بزهکاری در جوانان، خالی بودن اوقات فراغت آنهاست و بویژه در این ایام است که زمینه های بزهکاری اجتماعی شکل میگیرد؛ بنابراین برنامه ریزی در این زمینه مکمل برنامه های رسمی تربیتی جوانان است. بر اساس بررسی های انجام شده، به دلیل گران شدن روشهای فعال و ترویج روحیه انزواطلبی در جوانان و محدودیت فضاها و امکانات برای گذراندن اوقات فراغت در سالهای اخیر، گرایش به سمت گذراندن غیر فعال اوقات فراغت در بین جوانان بیشتر شده که این امر با اهداف فعالیتهای اوقات فراغت در تضاد است. تحقیقات بیانگر آن است که مهمترین نیازهای فراغتی جوانان به ترتیب شامل گردشگری، مشارکتهای اجتماعی، فعالیتهای ورزشی، هنری، فرهنگی، دینی، مطالعه و کتابخوانی، مهارت آموزی، آموزش زبان و آموزش رایانه است.از آنجایی که شیوه گذراندن این اوقات به دو نوع فردی (فعال و غیرفعال) و گروهی تقسیم میشود، جوانان ایرانی بیشتر شیوه گذراندن اوقات فراغت به شیوه فردی غیرفعال همچون تماشای تلویزیون را انتخاب می کنند؛ به گونه ای که تماشای تلویزیون با ۸۲درصد بیشترین سهم را در گذراندن اوقات فراغت جوانان داشته که داشتن روحیه انزواطلبی، خستگی، دغدغه ها از عوامل گرایش جوانان به گذراندن اوقات فراغت به شیوه فردی غیرفعال است. از سوی دیگر بیش از ۷۵ درصد جوانان در اوقات فراغت خود به تماشای ویدیو و CD پرداخته و در این خصوص فیلمهای سینمایی و موسیقی را به سایر برنامه ها ترجیح میدهند. همچنین بیش از ۷۰ درصد جوانان برای اوقات فراغت خود گوش دادن به موسیقی و به ویژه موسیقی پاپ ایرانی را انتخاب می کنند.

چه درصدی از تایم جوانان صرف چه میشود

اوقات فراقت
اوقات فراقت

بر پایه این تحقیقات ۳۶درصد پاسخگویان در بخشی از اوقات فراغت خود در منزل و برای سرگرمی و تفریح از اینترنت نیز استفاده می کنند از میان برنامه های تلویزیونی، برنامه های تفریحی و سرگرمی، با جلب ۶۴درصد مخاطب، در صدر برنامه های مورد علاقه جوانان قرار دارند. در این میان پرداختن به فعالیتهای ورزشی ۶۷درصد و تماشای مسابقات ورزشی ۵۰ درصد کارهای مورد علاقه جوانان در اوقات فراغت بوده و همچنین در میان بازیهای مورد علاقه نیز بازیهای کامپیوتری بیش از همه مورد توجه جوانان واقع شده است. همچنین پرداختن به فعالیتهای هنری و صنایع دستی با اولویت نقاشی، طراحی، گرافیک و نواختن موسیقی از موضوعات مورد توجه ۳۸درصد جوانان، مسافرت خارج از استان و داخل استان به ترتیب ۷۸ و ۲۲ درصد از دیگر موضوعات مورد توجه جوانان برای گذراندن اوقات فراغت است و از سوی دیگر ۴۴ درصد پاسخگویان در ایام فراغت به کلاسهای آموزشی می روند.

 

بحران های اقتصادی جدی

قم ۶ هزار و ۸۳۰ ساعت (۷۸درصد) به کار و یکهزار و ۹۲۰ ساعت (۲۲ درصد) به اوقات فراغت اختصاص می یابد. تحقیقات نشان میدهد که میانگین ساعت فراغت جهانی ۵ ساعت (۲۲ ساعت) و این رقم در ایران به دلیل فراوانی تعطیلات ۶ ساعت (۲۵درصد) است. هم اکنون بیش از ۱۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را جوانان تشکیل میدهند که باید برای اوقات فراغت آنها بخصوص در تابستان برنامهریزی شود. در این راستا اگر ۸ هفته و در هفته ۲ روز برای جوانان برنامه داشته باشیم برنامه فعال سهمیه فراغتی در ایران ۲۶۷ میلیون نفر در روز میشود؛ این در حالیست که گریز از عوارض شهرنشینی از الزامات برنامه ریزی در اوقات فراغت است؛ چراکه زندگی پرتنش شهری همراه با هیجان و فشردگی کارها و خستگی مفرط عوارضی را به همراه خواهد داشت که برای جلوگیری از عوارض آن باید اقداماتی را صورت داد؛ چراکه به گفته روانشناسان بسیاری از بیماریهای روانتنی که افراد پر کار به آن دچار می شوند به واسطه عدم بهره مندی از اوقات فراغت مناسب است. بی توجهی به این مساله معضلات اجتماعی بسیاری را به همراه دارد که از آن جمله می توان به بسترسازی زمینه های بزهکاری جوانان و نوجوانان در فصل تابستان اشاره کرد. چنانچه کانونهای اصلاح و تربیت در این فصل با بزهکاران جوانی مواجه می شوند که برای اولین بار و به واسطه بیکاری و یا تفریح نادرست دست به بزه زده اند. به گفته وی در جوامعی که افراد به واسطه بحرانهای اقتصادی ناچارند زیاد کار کنند استراحت کم و در نتیجه اوقات فراغت بسیار اندک دارند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.