Open Time
 هتلداری در ایران

هتلداری در ایران

قدمت مهمانداری در ایران برابر با سابقه تمدن این کشور است اما صنعت هتلداری در ایران صنعتی نو پا محسوب می شود.
بر اساس آمار جامعه هتلداران، در حال حاضر هزار و ۸۷ هتل در سراسر کشور داریم که از این تعداد ۳۶۱ واحد یک ستاره، ۳۷۸ واحد ۲ ستاره، ۲۳۸ واحد ۳ ستاره، ۸۳ واحد ۴ ستاره و ۲۷ واحد ۵ ستاره است.

بررسی صنعت گردشگری و هتل داری

1- اقتصاد هتل: اقتصاد حوزه اقامت عمومی تصویری مناسب از اقتصاد عمومی، خصوصا اقتصاد منطقه ای که در آن قرار دارد، را نشان میدهد.

۲- درآمد هتل: درآمد هتلها از عملکرد آنها و در بسیاری از موسسات از حق نمایندگی و حق مدیریت آنها کسب میشود.

۳- مسائل مالی: هتلها، مشابه دیگر امور تجاری، تابع نوسانات اقتصاد به ویژه اقتصاد منطقه مربوطه هستند. نرخهای اشغال در دوران ترقی افزایش و در دوران رکود کاهش میابد

۴- انواع هتل : هتل در مفهومی وسیع شامل زنجیره ای از تأسیسات اقامت عمومی است که از تعدادی اتاق که خدمات خواب و صبحانه ارائه می کند و به صورت خانوادگی اداره می شود، تا کلان هتلهای چندین هزار اتاق را شامل می شود. هتلها را می توان بر اساس ساختار، موقعیت و نوع میهمانان طبقه بندی نمودارهتلهای رسمی به بازدیدکنندگان رسمی خدمات.

۵- ارزش موقعیت : یکی از عباراتی که Ellsworth M.Staler بزرگترین هتلدار دوران خود، بیان کرده است در خصوص ارزش موقعیت هتل است. به عنوان مثال هتلی که در فیجی است بدون خطوط هوایی منظم و نسبتا ارزان قیمت بسیار کم ارزش است. ارزش یک میهمانخانه تفریحی بستگی به آنچه که در اطراف آن قرار دارد مانند دریا، کوهها یا سایر جاذبه ها دارد.

۶- نرخهای اتاق هتل: نرخ اتاقها براساس اعتقاد مدیریت به آنچه که می تواند از مشتری اخذ شود و همچنان بیشترین تعداد میهمانان را جذب نمایند، تعیین می شود.

۷- قاعده هوبارت (Hobbart Formula): قاعده هوبارت روشی است برای دستیابی به یک ADR صحیح در شرایط معین این طرح به منظور پوشش همه هزینه ها و کسبه ۱۵ درصد سود روی سرمایه گذاری می باشد. فرآیند آن از آخر به اول است. ابتدا کل درآمد سالانه مورد نیاز به منظور پوشش همه هزینه ها و کسب ۱۵ درصد بازدهی روی سرمایه گذاری را بدست آورده، سپس آن را بر تعداد اتاقهای برنامه ریزی شده برای فروش در سال آتی مورد نظر تقسیم می نمائیم.

۸- قاعده دلار در هزار: محور راهنمای دیگر برای تعیین نرخها آن است که برای هر ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در اتاق ۱ دلار اخذ شود. اگر هتلی ۱۰۰ اتاقه با ۴ میلیون دلار سرمایه گذاری تأسیس شود، هزینه هر اتاق ۴۰۰۰۰ دلار است. نرخ مورد نیاز برای بازدهی سرمایه گذاری ۴۰ دلار خواهد بود.

۹- تحلیلهای اقتصادی عملکرد هتل: امید به زندگی اقتصادی هتل هتلها دوران زندگی اقتصادی دارند: تولد، میانسالی و پیری، تنها تعداد انگشت شماری از هتل ها مانند Willard hotel در واشنگتن دی سی، با کمک نوسازی و بازسازی توانسته اند ۹۰-۸۰ سال عمر کنند. اما بیشتر هتلها دارای عمر کوتاهتری هستند. هتلهای جدید در طول پنج یا ده سال اول تأسیس، رشد سریعی در اشغال و درآمد تجربه می کنند و پس از این دوران درآمد هتل در سطح مشخصی برای ۸تا ۱۵ سال پس از تأسیس باقی می ماند. سپس ظرفیت ایجاد درآمد کاهش می یابد.

10-پیش بینی فروش: در گذشته پیش بینی فروش اتاق در چهار مرحله انجام می شد:

1- استفاده از فروش ذخیره جا و گروههای ثبت شده به عنوان لایه ای برای پیش بینی

٢- کاربرد روندهای اقتصادی جاری (مانند روند نرخ اشغال)

۳- انعکاس شرایط ویژه ای که بر فروش تحمیل می شود(مانند انعقاد قرارداد)

۴- کسر نمودن تعدادی که نماینده عوامل منفی هستند از پیش بینی (مانند افتتاح یک هتل رقابتی)

۱۱- مدیریت بازدهی: مدیریت بازدهی به معنی کاهش یا افزایش نرخ اتاقها به منظور بیشینه نمودن درآمدها میباشد. یک برنامه مدیریت بازدهی می تواند به طور خودکار براساس تقاضای اتاق مبتنی بر سوابق تاریخی آن تنظیم شود. هتلها تلاش می کنند تا بازدهی را از طریق قیمتهای در حال تغییر مورد نیاز به منظور جذب مشتری در بیشترین قیمتی که حاضر به پرداخت آن هستند بیشینه نمایند.

۱۲- بودجه بندی شاغلين: بودجه بندی شاغلین تلاشی برای پیش بینی تعداد نیروهای مورد نیاز در روز از طریق دور پیش بینی فروش است.

۱۳- اقتصاد غذا و نوشابه هتل: هتلهای با خدمات کامل، هیچ چاره ای جز ارائه خدمات غذا و نوشابه ندارنده.

۱۴- مطالعات امکان سنجی و بازار: این مطالعات شامل تحلیلهای رقابتی، درآمدها و هزینه های پیش بینی شده و پشتیبانی اطلاعاتی است که سود آوری یک هتل را در یک موقعیت ویژه نشان می دهد. علاوه بر این مسائل اساسی دیگری نیز از جمله، در صد اشغال و نرخ اتاقها، اطلاعات اشتغال و بوم شناسی فضاهای اطراف و منطقه هتل مورد بررسی قرار می گیرد.

15- مکان یابی :در مورد محل احداث هتل نیز نکات بسیار ظریفی قابل تامل است که در صورت بررسیهای دقیق می تواند باعث سودآوری بیشتر هتل گردد. این عوامل عبارتند از: دسترسی به جاده و آزاد راه، قابلیت دید هتل، قابل دسترس بودن شاغلين و نزدیکی هتل به ادارات، فروشگاههای تجاری و مکانهایی که جذابیت های ویژه ای برای میهمانان بالقوه دارند، طبیعت اطراف هتل، دوری و نزدیکی به سایر هتلها. نزدیکی و دوری به شهرهای پر جمعیت و غیره.

16- اجزای هزینه ای یک هتل جدید: زمین، هزینه های ساختمان، هزینه بهره دوران ساخت، تجهیزات، توئين و ميزه موجودی مورد نیاز برای افتتاح، هزینه های قبل از افتتاح و سرمایه عملیات، بزرگترین اجزاء هزینه ای یک هتل را تشکیل می دهند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.