بام لواسان یا همان روستای راحت آباد که در لواسان کوچک قرار دارد به دلیل ویلا سازی هایی که در آن در حال انجام است تا چند سال دیگر به منطقه ای گردشگری تبدیل می شود و اکنون جزء یکی از بهترین مناطق جهت سرمایه گذاری و ساخت ویلا است.شرکت بام بهشت پارسیان در حال ساخت و احداث دهکده آرامش و سلامت در این منطقه است که این پروژه شامل ویلای چوبی،مجموعه های فرهنگی گردشگری و … می باشد.

زندگی در لواسان

لواسان یکی از شهرهای شهرستان شمیرانات در استان تهران و مرکز بخش لواسانات است. لواسان دره‌ای ییلاقی و خوش آب ‌و هوا در دامنه‌های جنوبی کوه‌های البرز است که به خاطر داشتن چشم ‌اندازهای بکر و زیبا از رودخانه جاجرود و سد لتیان شهرت یافته ‌است.شهر لواسان در ۱۱ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و به‌عنوان نزدیک‌ترین منطقه خوش آب ‌و هوا و ییلاقی شهر تهران به شمار می‌آید. لواسان به ‌طور عمومی به دو قسمت لواسان بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود. زندگی در لواسان آن‌قدر از امکانات و استانداردهای بالایی در برخی مناطق برخوردار است که به سوییس تهران در بین مردم شناخته می‌شود.

بام لواسان

 بام لواسان کجاست؟

بام لواسان یا همان راحت آباد از روستاهای قدیمی فشم به شمار می‌رود و هنوز کمی بکر است و فضای قدیمی خود را حفظ کرده.بام لواسان روستایی است پایکوهی که در ۸ کیلومتری شمال غربی گلندوئک قرار دارد و جزو دهستان های لواسانات کوچک است . ارتفاع متوسط ۲۳۶۰ متر است و یکی از بلند ترین روستاهای این منطقه است. کوه سیاه در شمال غربی و دره زوربند و دره زرد تولک در ۲ کیلومتری بام لواسان قرار دارند.برای رفتن به ابام لواسان ابتدا باید به لواسان آمد و از آنجا به دوراهی کند تغییر مسیر داد و مستقیم به سمت این روستا رفت، بام لواسان ۳ کیلومتر بعد از روستای بوجان قرار دارد.

فرهنگ مردم بام لواسان:

بام لواسان یا روستای راحت آباد از چندین طایفه تشکیل شده است که عبارتند از طایفه رضایی، طایفه قائمی، طایفه سلیمانی فتح الهی، ابراهیمی، رستمی و طالبی. مردم این روستا آداب و سنن خاصی نسبت به هم دارند که می توان در مراسم هایی از جمله عروسی و رسوم مذهبی مشاهده کرد. اگر به دو نسل قبل برگردیم خواهیم دید که تمام مردم این روستا با هم نسبت خونی دارند.

لواسان

امامزاده بام لواسان:

بام لواسان امامزاده‌ای دارد که برای مردم آنجا بسیار محترم است. مردم این روستا به شدت مذهبی اند و مکان های مذهبی زیادی نیز در تهران دارند. در خودِ روستا نیز مسجد زیبایی وجود دارد که اجتماعات عمومی نیز در آنجا شکل می گیرد.

حمام راحت آباد

حمام راحت آباد یا بام لواسان بنایی قدیمی و تاریخی است. هم اکنون بخش ‌هایی از آن خراب شده است ولی هنوز فضاهای رختکن، گرمخانه و خزینه آن قابل تشخیص است. در بدنه دیوار شرقی گرمخانه و خزینه، جوی آبی جریان داشته که روزگاری آب گرم را از خزینه دور تا دور حمام می گردانده تا باعث گرم شدن گرمخانه و تامین گرمای حمام شود.مصالح اصلی حمام سنگ لاشه و ملات گچ است و فضای داخلی آن با ملات گل آهک اندود شده است. حمام راحت آباد در سال ۱۳۸۲ به همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای راحت آباد

طبیعت بام لواسان

بام لواسان یا همان روستای راحت آباد از بلندترین روستاهای لواسان است،به همین خاطر است که به آن بام لواسان می گویند.از نظر زیبایی و داشتن آب و هوای خوب جزء بهترین روستاهای تهران است.بام لواسان در هر چهار فصل سال زیبایی خودش را دارد.روستای راحت آباد یا همان بام لواسان از روستاهای برتر تولید گیلاس و آلبالوی لواسانات تهران است و به همین خاطر در فصل بهار عطر شکوفه های سیب، گیلاس و آلبالو فضا را عطرآگین می کند. تابستان که می شود، فصل برداشت محصول است و به هر سوی باغات که نگاه کنیم رنگ سرخی آلبالوها و گیلاس ها را خواهیم دید.در پاییز طبیعت و درختان رنگارنگ همانند یک نقاشی زیبا به چشم می خورند.در پیچ ها صدای آرامش بخش رودخانه به گوش می رسد.

جاذبه های طبیعی و تاریخی بام لواسان

پارک جنگلی لتیان، پارک آزادگان، پارک مخابرات، محوطه فرهنگی- ورزشی- تفریحی جائیج شامل زمین چمن فوتبال، والیبال و غیره در جنوب شهرک پرواز، تپه سرخه، رشته کوه های هزار دره، کوه زینکوه، کوه بندک، قنات دکتر موتمنی در محله نجارکلا، قنات احمدخان در محله گلندوک، قنات محمدخان در منطقه (شهروا) محله نجارکلای پایین، غاز موزه وزیری

زندگی در لواسان

لواسان یکی از شهرهای شهرستان شمیرانات در استان تهران و مرکز بخش لواسانات است. لواسان دره‌ای است ییلاقی و خوش آب ‌و هوا در دامنه‌های جنوبی کوه‌های البرز؛ که به خاطر داشتن چشم ‌اندازهای بکر و زیبا از رودخانه جاجرود و دریاچه زیبای سد لتیان شهرت یافته ‌است.شهر لواسان در ۱۱ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و به‌عنوان نزدیک‌ترین منطقه خوش آب ‌و هوا و ییلاقی شهر تهران به شمار می‌آید. لواسان به ‌طور عمومی به دو قسمت لواسان بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود. زندگی در لواسان آن‌قدر از امکانات و استانداردهای بالایی در برخی مناطق برخوردار است که به سوییس تهران در بین مردم شناخته می‌شود.

بام لواسان

مزایای خرید خانه در لواسان

 نزدیکی به شهر تهران برای مراجعات روزانه و هفتگی

 دور ماندن از سر و صداهای شهری و آرامش بی‌نظیر آن

 آب‌ و هوای بسیار مطلوب و سالم

 دسترسی سهل‌الوصول به بزرگراه‌ها و راه‌های مختلف ارتباطی

 قیمت مناسب با توجه به امکانات و متراژ (استثنائاتی در این زمینه نیز وجود دارند)

 امکان مراجعه به تهران با تاکسی‌های خطی

 دسترسی آسان به درمانگاه‌ها و مراکز فوریت پزشکی

 طبیعت بکر و امکان باغبانی برای علاقه‌مندان

معایب زندگی در لواسان

آخر هفته شلوغ به دلیل مراجعه بسیاری از هم‌وطنان تهرانی برای گذران تعطیلات آخر هفته

 عدم تمرکز مراکز خرید و تعداد کم و پراکندگی آن‌ها

 قیمت بسیار بالای بعضی از ویلاها و باغ‌ها

 فواصل زیاد بین منازل مسکونی یا مراکز شهری

 نیاز به‌وسیله نقلیه شخصی (برای سهولت کارهای روزانه بهتر است خودرو شخصی داشته باشید)

طبیعت بام لواسان

خرید ویلا در لواسان

خرید ویلا در لواسان با توجه به منطقه مورد نظر، متراژ و نوع ملک بازه متفاوتی دارد. بیشتر مراجعات به لواسان برای خرید باغ و ویلا و در آخر زمین است.مسئله مهم در زمان خرید ملک در لواسان توجه به سنددار بودن ملک، راه‌های دسترسی و ماشین‌رو بودن و ارائه امکاناتی چون آب، برق، گاز و تلفن است.