سال گذشته بازار ایران فروش ۴ تنی نانوپوشش‌ها را پشت سر گذاشت

یک شرکت ایرانی سال گذشته موفق به تولید بیش از چهار تُن نانوپوشش‌ جهت افزایش دوام و زیبایی مصالح ساختمانی شد. در پی تحقیقات مجاورت مصالح ساختمانی با آب و قرارگرفتن آن‌ها در برابر رطوبت، امکان تغییرات ظاهری نامطلوب و کاهش عمر مفید ساختمان را در پی دارد. آب به سادگی در مصالح ساختمانی نفوذ کرده و چوب به علت وجود منافذ در ساختار خود، آب را جذب می‌کنند. از همین روی ساخت پوشش‌هایی که بتوانند مانع از تخریب مصالح ساختمانی شوند همواره موردتوجه قرار داشته است. نانوپوشش‌ها، راهکاری مناسب برای افزایش طول عمر و حفظ کیفیت مصالح ساختمانی در طول زمان، عرضه نموده اند.

اکثر محصولات موجود در بازار بعد از مدتی بر روی سطح به زردی گرایش پیدا کرده و یا خواص خود را از دست می‌دهند که موردپسند مشتریان نیستند. در گذشته نیز موادی نظیر رزین مورداستفاده قرار می گرفته است، که بر روی سطح، لایه تشکیل می‌دهد، مانع از تنفس مصالح ساختمانی می‌شود و با گذشت زمان پوسته پوسته و زرد خواهد شد. همچنین به دلیل نداشتن قابلیت تنفس‌ پذیری سبب کاهش عمر مصالح ساختمانی می گردد. استفاده از نانوپوشش‌ها مانع نفوذ آب به سطح شده و با دادن قابلیت تنفس‌پذیری به سطح باعث افزایش عمر مصالح می‏ شود.

اکثر پوشش‌های عرضه شده در بازار تنها عایق رطوبت هستند در صورتی که ترکیبات مؤثر موجود در کلیه محصولات محافظتی و آبگریز نانو، نانوساختار هستند و با نفوذ در منافذ و مویینه‌های سطح مصالح ساختمانی و ایجاد اتصالات مؤثر با حفظ قابلیت تنفس ‌پذیری، سطح مصالح ساختمانی را آبگریز و ضدلک می نمایند و خاصیت آسان تمیزشوندگی به سطح می‌دهند، از مزایای دیکر این محصولات، مقاوم بودن به پرتو UV، یخ‌زدگی و سایش، نفوذ عالی، قدرت چسبندگی خوب به سطح و مقاومت جوی بالا با قابلیت تنفس‌‏پذیری را می توان نام برد.

در کشور‌های همسایه به‌ ویژه کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس بخاطر رطوبت بالای هوا و شرجی‌بودن، ساختمان‌ها بسیار در معرض فرسایش و کهنه‌گی و از بین رفتگی هستند. صنعت آجر، سنگ و مصنوعات چوبی بازار رو به رشدی برای نانوپوشش‌های محافظتی و آبگریز هستند. در حال حاضر  مذاکراتی در رابطه با صنعت هتل‌ داری برای چند کشور مثل عمان و گرجستان شروع یا انجام شده است.