تاریخچه ساختمان پیش ساخته

تاریخچه ساختمان پیش ساخته

صنعت ساختمان سازی، از مسیر طولانی عبور کرده است تا به صنعت نوینی به نام ساخت خانه پیش ساخته برسد. البته در این صنعت جدید، علم معماری پیشرفت حائز اهمیتی نداشته است و همچنان یکی از معایب خانه پیش ساخته، عدم پیاده سازی سبک های امروزی علم معماری در پلان و طراحی فرم است. با این حال این دانش با در نظر گرفتن اهمیت زیاد نیاز مردم به مسکن و سرعت بالای رشد، کمک دست بسیاری از مهندسین دنیا شده است. هر چند این تکنولوژی در ایران به علت کمبود قدمت این صنعت در دنیا، آن چنان مورد توجه قرار نگرفته است.

تفکر سازه‌ای که بلافاصله ایجاد گردد یا حداقل در سرعت‌های باورنکردنی به پایان برسد از دیرباز ذهن انسان را درگیر کرده است؛ با این حال در قرن ۱۸ میلادی بود که مهندسین به طور جدی به ساختمان پیش ساخته فکر کردند و سرانجام پس از گذشت حدود دو قرن به نتیجه رسیدند. بعد از یک دهه رکود پس از جنگ جهانی دوم، کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بر آن شدند که با تولید قطعات از پیش ساخته شده، به صنعت خانه پیش ساخته روی آورند. در حال حاضر راهکارهای متنوعی نظیر «LSF» و … برای این صنعت اتخاد گردیده است.

بیش از ۶۰ درصد ساختمان‌های کشورهای توسعه یافته و ۹۰ درصد ساختمان های تجاری و مسکونی آنها کم و بیش از این تکنولوژی بهره می برند. در حقیقت پس از دوران رنسانس و ورود به عصر مدرنیته و پدید آمدن سبکی به نام «های تک»، مهندسین این کشورها خودشان را برای انقلاب این چنینی در قرن ۱۸ آماده کرده بودند و در طی دوره ۸ ساله از سال‌های ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۰ شرکت های زیادی را برای تهیه قطعات پیش ساخته احداث کردند. در بیان تعریف این صنعت، برای ساخت خانه پیش ساخته می بایست قطعات پیش ساخته آن را در بیرون از سایت پروژه ساخته و سپس توسط سرویس های مخصوص حمل و نقل به خود، به سایت رفته و استفاده می‌شد.


ساختمان پیش ساخته

دلایل توسعه صنعت ساختمان پیش ساخته

در معماری نوین، سبک‌های پست مدرنیسم و فیوچریسم که در آن پلان به فرم ارجحیت دارد، در صنعت ساختمان پیش ساخته به کار گرفته شد. در حال حاضر نیز همچنان بخاطر محدودیت‌های طراحی پلان در اینگونه سازه‌ها، اصرار بر اجرای این سبک‌ها وجود دارد. آنچه که سبب شده با وجود این سبک طراحی بازهم این صعنت مورد توجه قرار گیرد این است که هزینه‌ی ساخت و ساز با مواد و تکنولوژی ساختمانی بسیار کمتر از هزینه ساخت و سازهای سنتی می‌باشد.

سبک اجرای سازه و ساخت آن به گونه‌ای است که بار مرده‌ ساختمان به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. اندازه پی و فونداسیون سازه نیز کاهش قابل توجه ای پیدا کرده و حتی مصالح کمتری در اجرا درگیر خواهند بود. همچنین به علت ساخته شدن بسیاری از قطعات در بیرون از سایت پروژه، نیروی انسانی تقلیل می‌یابد. تمامی این اتفاقات سبب کاهش چشم گیر هزینه در کنار افزایش سرعت اجرا است که مهندسان را به ساخت خانه پیش ساخته بیش از پیش ترغیب می‌ کند.


هلدینگ صنعت ساختمان بام بهشت پارسیان اکنون با داشتن کاخانه تولید سازه های چوبی آماده به همکاری با پروژه های مختلف جهت ساخت شهرک های خانه های چوبی و همچنین ساخت ویلای چوبی، آلاچیق، پرگولا و … به صورت شخصی برای افراد می باشد.