سازه LSF چیست؟

سازه LSF چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

در حال حاضراستفاده  از سازه های سبک، که متداول‌ترین نوع آن‌ها سازه LSF است، رشد چشمگیری داشته است و به نظر می‌رسد این رشد در آینده‌ای نزدیک سرعت بیش‌تری خواهد داشت. در کشور عزیزمان ایران و در سطح جهان از سازه LSF جهت ساخت ساختمان‌ها و ویلاهای پیش ساخته، حتی تا ۵ طبقه، نیز استفاده می گردد.

 

سازه ال اس اف چیست

سازه LSF چیست؟

سازه های LSF یا به عبارتی دیگر سیستم سازه‌های فولادی سبک اصلی ترین عاملی که در خود دارند و موجب تمایز آن‌ها از سایر سازه‌ها شده، مقاطع فولادی جدار نازک (LGS) است. اما مقاطع فولادی جدار نازک چیست؟

مقاطع فولادی جدار نازک در واقع یک سری مقاطع فلزی سرد نورد شده هستند که برای ساخت آن‌ها از ورق‌های فولادی نازک و روش Roll Forming استفاده می‌شود. در ضمن این مقاطع از وزن بسیار کمی هم برخوردار هستند که این امر موجب استفاده‌ی راحت از آن‌ها می‌شود.

کاربرد سازه lsf

در ساختمان‌هایی که از سازه LSF برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، عموماً سقف از گونه‌ی شیب‌دار بوده است. دیگر بخش‌های ساختمان نیز از پروفیل‌های سرد تشکیل می‌شوند که این پروفیل‌ها را با سرامیک، رنگ، سنگ، pvc و موارد این قبیل از بیرون نما می‌دهند. از درون ساختمان نیز هیچ تفاوتی میان ساختمانی که با سازه LSF ساخته شده و ساختمان‌های معمولی وجود ندارد. ضمناً از عایق‌های صوتی و حرارتی بسیار قوی در درون دیوار استفاده می‌شود تا از هدر رفتن انرژی، که مشکل بزرگی در ساختمان‌های معمولی است، جلوگیری گردد.

از کاربردهای سازه LSF می توان به ساخت ویلا پیش ساخته ، ساختمان اداری، ساختمان مسکونی، هتل، رستوران، دانشگاه و هر نوع ساختمان دیگر اشاره کرد. فقط در تعداد طبقات محدودیت وجود دارد.

امروزه استفاده از سازه های سبک و سازه LSF در سطح جهان رشد زیادی داشته و هم اکنون در کانادا، هلند، استرالیا، انگلیس و سایر کشورهای پیشرفته از این نوع سازه در ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این امر به موجب آن است که سازه LSF  از مزایای زیادی برخوردار است، از جمله سرعت در ساخت و خطر کم در برابر زلزله. سایر مزایای این نوع سازه به شمار می رود.

اجزای تشکیل دهنده سازه LSF

مزایای سازه LSF

گفته شد که سازه LSF به نسبت سایر سازه‌ها از مزایای بیشماری برخوردار است. به عنوان مثال، به سبب وزن کم این سازه‌ها (۳۰ درصد وزن سازه‌ی ساختمان‌های معمولی) خطر ناشی از زلزله نیز بسیار کم‌تر است. یا مورد دیگر سرعت ساخت ساختمان‌هایی که با سازه ال اس اف ساخته می‌شوند بسیار بالاست و این خبر خوبی برای سرمایه‌گذارانی ست که نمی‌خواهند سرمایه‌ی خود را به مدتی طولانی برای ساخت یک ساختمان معمولی صرف کنند.

در بالا به این نکته اشاره شد که هدر رفتن انرژی در ساختمان‌های ساخته شده با سازه ال اس اف کمتر از ساختمان‌های معمولی است و این به معنای آن است که در دراز مدت سود بسیاری عاید ساکنِ ساختمان می‌‌شود چرا که صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی می‌شود و این امر خود را در قبض گاز نشان خواهد داد.

سازه lsf

در ساختمان‌هایی که قرار است از سازه LSF ساخته شوند کم‌تر محدودیتی برای طراحی وجود دارد و دست مهندس جهت طراحی یک نقشه‌ی خاص و منحصر به فرد بازتر از زمانی است که بخواهد برای یک ساختمان معمولی نقشه طراحی کند.

از جمله مزایای سازه LSF این است که  در هر فصلی و در هر آب و هوایی قابلیت نصب در محل را دارد و این خود از (می‌دانید که سازه LSF در کارگاه یا کارخانه ساخته می‌شود و پس از ساخت به محل نصبِ منتقل شده و نصب می‌گردد.)

از دیگر مزایای سازه LSF می توان از استفاده از دیوارهای خشک در آن به نسبت دیوارهای تر در ساختمان‌های معمولی یاد کرد. در ساختمان‌های معمولی استفاده از دیوارهای تر می‌تواند معایبی هم‌چون سنگین بودن و نتیجتاً جذب نیروی زلزله‌ی بیش‌تر، آلودگی زیاد به هنگام ساخت و تخریب و علاوه برآن وجود ضایعات زیادی که پس از استفاده از مصالح باقی می مانند را به همراه داشته باشد. اما در عوض، ساختمان‌هایی که از سازه LSF در آن‌ها استفاده می‌شود از دیوارهای خشک برخوردار اند که این دیوارها نیروی زلزله‌ی کم‌تری را جذب می‌کنند و هم‌چنین هیچ گونه آلودگی و ضایعات به همراه ندارند. افزون بر این با سرعت بسیار زیادی نیز نصب می‌شوند.

سازه ی ال اس اف

معایب سازه LSF

  • تعداد طبقات قابل ساخت محدود می باشد.
  • نیازمند نیروی کار متخصص می باشد.
  • قطعات فلزی گالوانیزه تولید شده دارای هزینه بالایی می باشد.
معایب سازه ال اس اف

جهت اجراي سيستم ساختماني LSF مانند ساير سيستم‌هاي رايج  ابتدا طرح‌هاي معماري و سازه‌اي و سپس نقشه‌هاي اجرايي تهيه شده و بر اساس آن ساختمان اجرا مي‌شود.