سازه فلزی

سازه بتنی و فلزی

بام بهشت پارسیان

سازه فلزی به سبب داشتن مزایای فراوانی از جمله قیمت بسیار مناسب و وزن کم توانسته است با دیگر سازه ها رقابت خوبی داشته باشد. در حال حاضر استفاده از سازه های فلزی را می توان در ساخت انواع سوله ها و ساختمان ها مشاهده کرد. امروزه مردم اسم سازه های فلزی را بیشتر از گذشته می شنوند. سازه فلزی از مصالحی ساخته می شود که توانایی تحمل نیروی بسیار بالایی را دارند. در اجرای سازه فلزی برای اتصالات لازم از جوش و پرچی ها استفاده می نمایند و از آخرین تکنولوژی برای کنترل قطعات به هم متصل استفاده می گردد. فلز یا همان فولاد از سنگ آهن، کک و اکسیژن تشکیل شده است که تمام این مواد را در کوره هایی با درجه ی بسیار بالا حرارت می دهند و فلز را به وجود می آورند. به همین دلیل فلز از مقاوم ترین مصالح ساختمانی به حساب می آید و امروزه هم توانسته است با دیگر سازه ها رقابت بسیار خوبی داشته باشد. از سازه های فلزی در انواع مختلف ساخت و ساز از جمله ساختن گنبد، سوله و انبار استفاده می شود. علاوه بر آن در ساختمان های چند طبقه ای نیز می توان شاهد استفاده از سازه های فلزی بود.

سازه بتنی

نحوه اجرای سازه فلزی

نحوه اجرای سازه فلزی در مقایسه به نسبت دیگر سازه ها بسیار راحت و سریع می باشد. هم چنین در اجرای سازه های فلزی به دلیل نزدیک بودن فاصله ی فلزها با یک دیگر دارای مقاومت بسیار زیادی هستند و در عین حال وزن بسیار کمتری در مقایسه با سازه های بتنی دارند. نحوه اجرای سازه فلزی دارای مراحل مختلفی است که از جمله آن ها می توان به نصب ستون ها، تیر ریزی، نصب دیوارها و نصب سقف اشاره نمود.

نصب ستون ها در اجرای سازه فلزی

ستون ها عضوی بسیار مهم در هر ساختمانی می باشند که اغلب بار اصلی ساختمان بر روی ستون ها گذاشته می شود. اکثراً ستون ها را به دو صورت مورب و موازی طراحی و جوش می دهند که البته با در نظر گرفتن نوع ساختمان و تعداد طبقات ساخته شده می توان یکی از حالت های مورب و موازی را استفاده کرد. نصب ستون ها در اجرای سازه فلزی بسیار حساس و مهم می باشد که دقت و حساسیت بیشتری را می طلبد. جهت نصب اولین ستون گودالی با در نظر گرفتن تعداد طبقات ساختمان، گودالی در زمین کنده می شود که قسمتی از ستون در زمین خاک می شود تا نیروی وارده بر ستون به زمین انتقال داده شود.

تیر ریزی در اجرای سازه فلزی

برای پیاده سازی مرحله ی تیر ریزی از قبل بر روی نقشه ی مربوطه محل دقیق تیرها مشخص می گردد و طبق نقشه ی از قبل آماده شده اقدام به تیر ریزی می کنند. بعضی از تیرها روی زمین جوشکاری شده و نصب می گردند که به این نوع تیر، تیرهای لانه ی زنبوری می گویند. برای از بین بردن فضای خالی بین تیرها اغلب از تیرچه بلوک استفاده می شود. علاوه بر آن برای اتصالات تیرها نیز پیچ ها و پرچه ها بکار گرفته می شود.

بتن

مزایای سازه فلزی

از مزایای سازه فلزی و اجرای سازه فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. قابلیت برگشت پذیر بودن مصالح
  2. مقاوم بودن در برابر ضریب نیروی لرزه ای
  3. با کیفیت بودن اسکلت سازه
  4. بالا بودن سرعت نصب آن
  5. اشغال کردن فضای کمتر
  6. پایین بودن وزن سازه ی اجرا شده
  7. راحتی در جا به جایی و انتقال آن
  8. پیوستگی بسیار منظم قطعات با هم دیگر
  9. شکل پذیری و انعطاف پذیری قطعات فلزی
  10. مقاومت و دوام بی نظیر سازه های فلزی

تمام مزایای ذکر شده و البته مناسب بودن قیمت اجرای سازه فلزی سبب شده است که در حال حاضر استفاده از این نوع سازه بسیار مورد توجه مهندسان و کارفرمایان واقع گردد و بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی نیز به سمت تولید و ساخت سازه های فلزی روی آورده اند و بازار رقابتی بسیار تنگاتنگی را به وجود آورده اند. شما همچنین می توانید با استفاده و بکارگیری اجرای سازه های فلزی از مزیت های بسیار بی نظیر این سازه بهره مند شوید.

سازه بتنی

استفاده از سازه فلزی در سوله :

کاربرد سازه فلزی، با توجه به مزیت های بسیار زیاد در مقابل دیگر سازه ها، بیشتر شده است. در حال حاضر در ساخت و ساز سوله ها از سازه های فلزی استفاده می کنند زیرا از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و می تواند برای انواع سوله ها و انبارها مناسب باشند. بعضی از سوله ها در بیرون از شهر و دور از نقاط دسترسی آسان ساخته می شوند که حمل مصالح ساختمانی به این مناطق بسیار سخت می باشد. از همین روی بیشتر کارفرمایان ترجیح می دهند تا از سازه های فلزی استفاده نمایند به دلیل آن که انتقال سازه ی ساخته شده به منطقه ی مورد نظر بسیار راحت و امکان پذیر می باشد و این ویژگی سازه فلزی موجب شده است که در ساخت سوله مورد استفاده واقع گردد. سوله ها دارای سقف های شیب داری می باشند که طراحی و ساخت سازه فلزی به صورت شیب دار بسیار راحت تر از دیگر سازه ها می کند.

نکات اجرایی در نحوه اجرای سازه فلزی:

برای پیاده سازی سازه فلزی باید از یک سری نکات پیروی کنید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در جابه جایی و بلند شدن قطعات بایستی از نقاطی که قبلاً مشخص شده است استفاده شود زیرا موجب کاهش تنش ایجاد شده می گردد.
لبه ها می بایست کاملاً یکنواخت بوده و از ۴ میلی متر بیشتر نباشد و برای هموار کردن آن نیز بایستی از سنگ یا شعله های مخصوص آن استفاده نمایید.
فلز با گذشت زمان با عوامل محیطی و طبیعی واکنش داده و زنگ می زند. از همین روی برای جلوگیری از این عمل باید ضخامت فلزی که در بیرون قرار می گیرید از ۶ میلی متر کمتر باشد.
همواره باید نکات ایمنی را هنگام نصب رعایت فرمایید و شعار اول ایمنی و بعد کار را جدی بگیرید.
تلاش کنید تا مقدار انحرافات اسکلت فلزی ساخته و اجرا شده بسیار کم باشد که در این صورت نشان کیفیت و مقاوم بودن اجرای سازه فلزی می باشد.