خانه های پیش ساخته

سازه های چوبی

تاریخچه شکل گیری خانه های پیش ساخته

در گذشته اولین خانه پیش ساخته چوبی بوده است و آن خانه به وسیله مهاجران انگلیسی از از انگلستان به استرالیا برده شده به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که قابل حمل بوده است. در حوالی سال‌های ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۰ شرکت‌های بسیاری در ایالات متحده آمریکا اقدام به فروش قطعات ساختمان‌های پیش‌ساخته کردند چرا که خانه‌های پیش ساخته در مقایسه با خانه‌های معمولی به نیروی کار کمتری نیازمند است که در نهایت قیمت نهایی محصول برای اکثر مردم به صرفه تر خواهد بود.

بعد از پایان جنگ دوم جهانی بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ در بریتانیا بیش از ۱۵۶۰۰۰ خانه پیش ساخته ساخته شد دلیل ساخت این خانه ها برای جایگزینی با خانه های تخریب شده در طول جنگ بود. با این حال که این خانه‌ها برای مدت زمان کوتاه تعبیه شده بودند  اما بسیاری از ساکنان برای سال‌ها و حتی دهه‌ها سال پس از پایان جنگ در آن‌ها باقی‌ ماندند. همچنان هم در قرن ۲۱ تعدادی از این خانه‌ها پابرجاست. پس از این ها آلمان شروع به تولید خانه های پیش ساخته برای اسکان اعضای ارتش آمریکا کرد و تا سال ۱۹۴۸ بیش از ۵۰۰۰ خانه پیش‌ساخته برای اعضای ارتش آمریکا ساخته شد. در ایران هم کارخانه های تولید کننده سیستم های پیش ساخته برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ راه اندازی شدند.

 

ویژگی سازه چوبی

ویلای پیش ساخته چیست؟

ویلای پیش ساخته به بنایی گفته می شود که مصالح آن در محیط اولیه (کارخانه) ساخته و آماده می شود و در محیط ثانویه (محل استقرار خانه) مونتاژ می گردد. ساختمان های پیش ساخته نیز مانند ساختمان های بتن آرمه به پروانه ساخت نیاز دارند پس لازم است با مراجعه به شهرداری منطقه و یا اداره مسکن و شهرسازی مجوز جهت اجرای پروژه دریافت نمایید.

خانه پیش ساخته متشکل از مصالح پیش ساخته است که بعد از آماده شدن این ساختمان باید روی سطح بتن ترازی که از هرطرف دیوار خارجی ۳۰ سانتیمتر بزرگتر است و ارتفاعی معادل ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر دارد مستقر شود. در این نوع ساختمان ها به فونداسیون های عظیم از قبیل ساختمان های بتن آرمه نیازی نیست.

کانکس زیرمجموعه ای رایج از خانه های پیش ساخته است که نقشی اساسی در اسکان شهری دارد و برای حمل و نقل خانه های پیش ساخته از جمله کانکس ها از کامیون، تریلی، کشتی، قطار و یا هواپیماهای باربری استفاده میگردد.

خانه های پیش ساخته مجهز به کولر گازی دارای سیستم گرمایش و سرمایش هستند که زمستان و تابستان را بتوان به راحتی سپری کرد.

مزیت خانه های پیش ساخته

از جمله مزیت های خانه های پیش ساخته میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان تولید خانه های پیش ساخته، مناسب هر نوع کاربری وجود دارد.

نظر بر تشکیل خانه های پیش ساخته از واحدهای استاندارد مدولار، بسیار راحت و سریع برپا میگردند.

به دلیل داشتن ساختاری انعطاف پذیر، دربرابر زلزله و لغزش زمین مقاوم میباشند.

امکان ساخت ساختمان های پیش ساخته متناسب با شرایط کلیه اقلیم ها وجود دارد.

در زمینه عایق حرارتی و صوتی در مقایسه با ساختمان های دیگر دارای ویژگی های برتری میباشد.

بدون ایجاد آلودگی در محیط در مدت زمان کوتاهی برپا میگردد.

متناسب با بافت مدرن و تاریخی امکان طراحی و اجرای آن وجود دارد. در مقابل آتش سوزی مقاوم است.

به دلیل دارا بودن ویژگی دمونتاژ در صورت درخواست، امکان جداسازی و نصب مجدد آن در محلی دیگر وجود دارد.

سازه های چوبی
سازه های چوبی ایران

انواع کلی ویلا پیش ساخته

ویلا ماژولار

ویلا ماژولار به ویلا ای گفته می شود که قطعات مختلف آن در کارخانه ساخته شده سپس در محل مورد نظر نصب می گردند.

کانکس یا کاروان

این نوع ویلا به صورت سازه ای یکپارچه در کارخانه تولید می شود و در محل مورد نظر به صورت یکجا قرار می گیرد.

انواع خانه پیش ساخته بر اساس متریال کاربردی

متریال های مختلفی در ساخت ویلا پیش ساخته چه در نوع ماژولار و چه در نوع کانکس مورد استفاده قرار می گیرند که بر اساس منطقه آب و هوایی و قابلیت های خود انتخاب می شوند. در صورتی که بخواهیم انواع ویلاهای پیش ساخته را از نظر مصالح مورد استفاده بررسی کنیم می توانیم از موارد زیر نام ببریم.

بتن، فلز، ساندویچ پانل، چوب و ورق های ال اس اف رایج ترین مصالح برای ساخت این بناها هستند.

خانه بتنی

جنس اسکلت این خانه ها از فلز است و دیوارهای آن بتنی می باشد. بتنی که برای پر کردن دیوارها استفاده می شود از مقاومت بسیار بالا اما وزن پایین برخوردار می باشد. برای پوشش داخلی و خارجی خانه بتنی می توان از متریال های متنوعی استفاده کرد. پیاده سازی این خانه ها نیازی به عملیات ساختمانی در مکان مورد نظر ندارد.

مقاومت سازه چوبی

انواع خانه پیش ساخته

خانه پی وی سی

پانل های پی وی سی از نمونه متریال های بسیار رایج در ساخت خانه های پیش ساخته می باشند. این پانل ها دارای قابلیت ها و مزایای منحصر بفردی هستند و محصولی ایده آل به شمار می آیند. PVC  موادی سبک، ضد حریق و مقاوم در برابر شرایط مختلف جوی است و نوعی عایق صوتی، حرارتی و برودتی به شمار می آید. ورق های پی وی سی برای ساخت خانه در هر نوع شرایط آب و هوایی مناسب می باشند.

خانه LSF

ال اس اف به ورق های نازک از جنس فولاد می گویند که با گالوانیزه روکش شده اند. در واقع سازه هایی که با این مصالح ساخته می شوند به سازه های فولادی سبک معروف هستند. وزن خانه پیش ساخته فولادی سبک است اما در برابر تکان های ناشی از زلزله مقاومت فراوانی دارد. این ورق ها با استفاده از جوشکاری و یا پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند و قابل استفاده در اشکال متنوعی هستند.

انواع خانه پیش ساخته

خانه چوبی

پانل هایی که برای ساخت خانه پیش ساخته چوبی مورد استفاده قرار می گیرند ابتدا در کارگاه های چوب برش کاری و کدگذاری شده، سپس به محل اجرای پروژه منتقل می شوند. این پانل ها به صورت کام و زبانه در یکدیگر قفل می شوند.

خانه با ساندویچ پانل

همان طور که از نام این خانه ها مشخص است از ساندویچ پانل ساخته می شود. ساندویچ پنل ها ورق های فولادی به همراه فوم عایق هستند که به دلیل وزن سبک، سرعت اجرای ساخت و ساز را بالا می برند. این پانل ها میزان درزها و اتصالات را کاهش داده و از انعطاف پذیری لازم برخوردار هستند.

انواع ساختمان های پیش ساخته بتنی

ساختمانهای پیش ساخته بتنی به چندین دسته تقسیم میشوند:

ساختمان های پیش ساخته بتنی از بتن های پیش ساخته تشکیل شده اند که در طی چندین مراحل از جمله موارد زیر تهیه می شوند:

آماده سازی قالب (صفحات قالب باید صلب باشند تا در مقابل فشار جانبی بتن دچار تغییر شکل و اعوجاج  نگردند)

فولاد گذاری

بتن ریزی

عمل آوری

نکته حائز اهمیت در این موارد در نظر گرفتن مسئله لنگر و پیچش می باشد که در اثر مکش به هنگام جدا سازی قطعه صورت می پذیرد که می بایست مد نظر قرار گیرد.

نحوه ی اجرای ساختمان پیش ساخته بتنی

قدم اول کشیدن نقشه مورد نظر بر روی زمینی که قصد احداث ساختمان در آنجا را دارند. بعد از آن بر روی خطوط نقشه که روی زمین کشیده شده ریل های مخصوصی که برای جا افتادن صفحات بتنی طراحی و تولید شده اند قرار می دهند که با بست های سفت و محکمی در زمین فرو رفته و به آن می چسبند.

در قدم بعدی قطعات مستطیلی شکل بتنی که در کارخانه با طول و عرض های ثابت تولید شده اند (طول این قطعات عموماً همان ارتفاع سقف خانه خواهد بود) یکی یکی به صورت عمودی در این ریل ها قرار می گیرند و به هم چفت می شوند.

باید توجه کنید که برخی از این قطعات که قبلاً در نقشه ساختمان علامت گذاری شده اند دارای برش هایی هستند که به منظور استفاده به عنوان درب ها و پنجره های خانه ایجاد شده اند.

بعد از آنکه قطعات خانه پیش ساخته بتنی سبک کاملاً در کنار هم قرار گرفتند چسب های مخصوصی از داخل و بیرون فضای خانه به قسمت هایی که این قطعه های بتنی به هم چفت شده اند زده می شود تا از ورود و خروج گرما و سرما ، حشرات ، باران و موارد این چنینی جلوگیری شود.

در این مرحله و با سرپا شدن دیوار های خانه ، پنجره ها و درب های ساختمان در جای خود قرار گرفته و نوبت به نصب می رسد. پس از نصب به سقف خانه می رسیم بدین صورت که قطعات فلزی بزرگ و مثلثی شکل در چند محل مشخص روی سقف خانه قرار می گیرند و با استفاده از بسط های تعبیه شده د ر محل های مخصوص خود چفت می شوند.

سپس ورقه های محکمی که عموماً از جنس های سبک مانند آلومینیوم یا فوم های محکم و غیرقابل نفوذ هستند به صورت شیروانی روی این قطعات نصب می شوند. بعد از سپری کردن این مرحله کارهای بعدی که انجام می شود طبق سلیقه خواهد بود ، به عنوان مثال کارفرما می تواند سقف خود را با سفال تزئین کند و یا از صفحات خورشیدی برای تامین برق خانه استفاده نماید. همچنین او بر حسب سلیقه خود می تواند دیوار های خانه را رنگ کند یا از کاغذ های دیواری برای زیبایی داخلی آن استفاده کند.

مزایای ساختمان های پیش ساخته بتنی

 برخی از مزایای ساختمان های پیش ساخته بتنی عبارتند از:

از کنترل کیفی به نسبت بالاتری برخوردارند هنگام لرزاندن و عمل آوری و بارگذاری و انجام آزمایشات.

از سرعت عمل آوری بالاتری نیز برخوردار هستند به طوری که سرعت دستگاههای اتو کلاو در زمان عمل آوری حتی به کمتر از ۲۴ ساعت هم میرسد.

هیچ گونه محدودیتی از نظر شرایط جویی و زمانی برای پیشبرد عملیات ندارد.

بعد از تولید، سازه های بتنی مدتی در کارخانه باقی می مانند که موجب می شود قسمت اعظم افت بتن در کارخانه صورت پذیرد.

عملیات پیش تنیدگی انجام شده سبب کاهش ارتفاع تیر می شود.

انواع اتصالات در ساختمان های پیش ساخته بتنی

 اتصالات بخش حائز اهمیتی در خانه های پیش ساخته بتنی هستند که این اتصالات عبارتند از:

اتصال ستون به پی (پیچ شدن صفحه فولادی کف ستون پیش ساخته به پی ساختمان پیش ساخته بتنی و پوشش با سیمان و بتن)

اتصال ستون به ستون (جوش ورق فولادی به محل برخورد ۲ ستون)

اتصال تیر به ستون (با کمک جوش صفحات فولادی از پیش تعبیه شده روی این ۲ جزء به هم)

 اتصال سقف به تیر (با کمک میلگرد های تعبیه شده در این اجزا)

اتصال سقف به سقف

پرداخت تمامی هزینه یک جا

مزیتی که ساخت ویلای عادی نسب به ویلای پیش ساخته دارد این است که می توانید هزینه ی ساخت آن را به مرور و در حین ساخت آن پرداخت کنید و نیاز به پرداخت یکجای هزینه نیست. اما این یکی از معایب استفاده از ویلاهای پیش ساخته می باشد و باید تمامی هزینه های مربوطه را یک جا بپردازید چون ویلای شما به طور تقریبی آماده است.

 

ساختمان سبک LSF فولادی پیش ساخته

 سازه LSF “ال اس اف”سازه ای پیش ساخته و سبک است که نقشه و طرح به سازنده داده می شود و بر اساس جزئیات سازه ای موجود در نقشه سازه مورد نظر ساخته می شود ورقها و پروفیلها و پیچ و مهره ها با داشتن استاندارد و مدارک فنی تهیه میگردند و عملیات برش و سپس سوراخکاری طبق نقشه و با دقت بالا انجام می شود و برداشت پلیسه و جوشکاری با دقت بالا صورت می پذیرد.

پس از تمیز کاری و ریختن گل جوش عملیات رنگ کاری صورت می پذیرد. مسئول کنترل کیفیت کارخانه نظارت می نماید و سپس به محل کار برده می شود.

سازه سبک فولادی شامل مقاطع فولادی سرد نورد شده (C.F.S : Cold Formed Steel) می باشد.

این سازه ها که از ورق گالوانیزه با عرض پروفیل متغیر (معمولا ۸۹ تا ۳۰۸ میلی متر) تولید می شوند به عنوان جایگزین سازه های فلزی یا بتنی موجود یا هر نوع هایل دیگری است که در ساختمان سازی به کار برده می شود.

نوعی دیگر از ساختمانهای پیش ساخته فلزی از پروفیلهای خم شده با گالوانیزه  استفاده میشود که در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاوم هستند  و مزیت  این سیستم سبکی آن و سرعت نصب بالا می باشد و اتصالات به صورت پرچ و گاهاً پیچی می باشد.

مزایای پرکاربرد ترین نوع از ویلاهای پیش ساخته (سازه LSF)

۱- سرعت اجرای بسیار بالا

۲- کیفیت بالای اتصالات و محصول نهایی

۳- سبکی و در نتیجه کاهش نیروی زلزله وارد بر سازه (مقاومت در برابر سازه)

۴- دارای استانداردهای جهانی مصرف انرژی و ضوابط ضد آتش سوزی

۵- راحتی در حمل و نقل و اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی

۶- امکان بازیافت بیشترین بخش از مصالح

۷- مقاوم و مستحکم بودن در مواجهه با شرایط محیطی نامطلوب

۸- تطبیق فرهنگی محیط داخل و نمای ساختمان با ساختمانهای سنتی

۹- عملکرد صوتی خوب

۱۰- نیاز به فضای کم کارگاهی و ایمنی بیشتر در کارگاه

خانه چوبی

خانه پیش ساخته و صرفه جویی در انرژی

برای صرفه جویی در انرژی به عنوان نمونه ویلاهای مدولار را مطرح می کنیم که استقبال فراوانی از آن ها شده است، زیرا برای به کارگیری این سازه احتیاج به انجام هیچ کار اضافه ای نیست. علاوه بر آن این سبک از ویلاها مصرف انرژی بسیار حساب شده و بهینه ای دارند به این دلیل که از پنجره ها و سیستم عایق بندی پیشرفته ای استفاده می کنند. ویژگی مثبت دیگر این ویلاها، مقاومت بالا در مقابل بلایای طبیعی می باشد.

خانه پیش ساخته و ساخت سریع

سرعت ساخت خانه های پیش ساخته از جمله موارد مهم و حائز اهمیتی است، در صورتی که شما  نیز جزو دسته افرادی هستید که زمان زیادی برای ساخت ویلا ندارند می توانید از ویلاهای پیش ساخته استفاده کنید. این نوع ویلاها در عرض چند روز آماده می شوند چرا که برای آماده سازی آن ها تنها کافی است قسمت های مختلف آن را به هم متصل کنید. این مدت زمان در صورت استفاده شما از ویلای مدولار کاهش یافته و شما می توانید در کمترین زمان ممکن در ویلای خود اقامت کنید.

خانه پیش ساخته و هزینه کمتر

به کارگیری این ویلاها نیاز به زمان کمتری دارد که این نکته، باعث می شود هزینه صرف شده برای دستمزد کارگر کاهش بیابد. با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد سیستم مصرف انرژی این ویلاها بسیار بهینه می باشد و برای گرمایش و سرمایش ویلا هزینه کمتری را متحمل می شوید.

خانه پیش ساخته و قابلیت حمل نقل

یکی دیگر از مزایای ویلاهای پیش ساخته که از کاربردی ترین موارد است، امکان جا به جایی آن ها می باشد. شما به راحتی می توانید ویلای خود را با کمک جرثقیل به راحتی به مکان مورد نظر خود انتقال دهید.

در نظر داشته باشید که این نوع ویلاها نیاز به نگهداری زیادی دارند زیرا بروز هر مشکلی در سقف و یا دیوارهای آن می تواند مشابه با یک ساختمان معمولی برای شما مشکل ساز شود. از این روی همواره باید به دیوارها، پنجره ها، سیستم تهویه هوا و … مربوط به ویلاهای پیش ساخته توجه داشته باشید.

برای استفاده از ویلاهای پیش ساخته نیاز به مجوز های مخصوصی هست. ابتدا می بایست بدانید مکانی که تصمیم دارید در آن ویلای خود را قرار دهید این امکان فراهم است یا خیر. این اطلاعات را می توانید از مقررات مکانی که قصد جایگذاری سازه را دارید به دست آورید. از دیگر مواردی که باید در نظر بگیرید توجه به خاک آن منطقه می باشد که مطمئن شوید زمین تحمل وزن این سازه را دارد یا خیر؟ بعضی مواقع ممکن است سازه با زمین مورد نظر شما سازگاری نداشته باشد. در نتیجه الزامی است پیش از انتخاب زمین یا ویلا حتما شرایط هر دو را با یکدیگر تطبیق دهید. اما به طور کلی می توان گفت به کارگیری ویلاهای پیش ساخته برای مناطقی مناسب است که حمل و نقل مصالح به آسانی انجام نمی شود.

 

 هلدینگ صنعت ساختمان بام بهشت پارسیان در سال های اخیر با استفاده از دانش روز و تکنولوژی های جدید موفق به ساخت خانه های پیش ساخته چوبی شده است.