تقویت سازه‌ها با FRP

مقاوم سازی سازه های بتنی

 تقویت سازه ها با FRP  یکی از عوامل مهم در صنعت ساخت و ساز می باشد که افراد بسیار زیادی در حال حاضر با توجه به علل مختلف اقدام به مقاوم سازی ساختمان های خود دارند. از شایع ترین این عوامل می توان تغییرات کاربری و وجود اشتباهات در طرح اولیه آن ها اشاره نمود.

FRP چیست؟

اف آر پی در لغت مخفف فیبرهای پلیمری تقویت شده است که از ترکیب ماده پلیمر با کامپوزیت تشکیل شده اند و در ترکیب آن از فیبرهای گلاس نیز استفاده می شود. از دیگر انواع این محصول می توان به سی اف آر پی اشاره کرد که در تهیه این مدل از کربن نیز به عنوان مواد اولیه استفاده می شود. مهمترین کاربرد این محصول در تقویت سازی ساختمان است و ما نیز در این مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد تقویت سازه ها با FRP  صحبت کنیم.

در نظر داشته باشید که در گذشته قیمت این محصول به قدری گران بود که در کمتر مکانی تقویت سازه ها با FRP انجام می شده است در صورتی که امروزه با افزایش تولیدات این محصول شاهد استفاده بسیار گسترده ی آن در کل جهان هستیم. مقاومت این محصول به قدری بالا می باشد که بسیار از افراد آن را با مقاومت الیاف های بسیار نازک ابریشم مقایسه می نمایند. اگر شما نیز می خواهید تقویت سازه ها با FRP  را انجام دهید می توانید بهترین و با کیفیت ترین نوع اف آر پی را از معتبرترین شرکت تولید کننده تهیه و خریداری نمایید و سپس آن را در جهت تقویت سازی ساختمان خود مورد استفاده قرار دهید.

تقویت سازه بتنی با FRP

روش اجرای FRP چگونه است؟

جهت اجرای اف آر پی نیازمند یک سری از تجهیزات و وسایل هستیم که تمام این تجهیزات در آیین نامه فنی و مهندسی درج گردیده است و علاقه مندان می توانند با مراجعه به این آیین نامه اطلاعات لازم را به کسب کنند. در نظر داشته باشید که برای تقویت سازه ها با FRP  نیاز به محاسبات و دانش بسیار دقیقی می باشد که به شما توصیه می کنیم از افراد بسیار متخصص و خبره در این زمینه استفاده نمایید و با بهترین شرکت ها در این زمینه صحبت کنید. تعداد زیادی از شرکت ها وجود دارند که هیچ دانش و تخصصی در زمینه اجرای این روش برای تقویت ساختمان و سازه ها ندارند و اولین تجربه های خود را بر روی ساختمان شما انجام می دهند که پیشنهاد ما این است با این شرکت ها قراردادی را منعقد نکنید. مهندسان ماهر در این زمینه به خوبی آگاهند که چه بخش ها و قسمت هایی از یک ساختمان نیازمند تقویت است و چگونه می توان این مقاوم سازی را پیاده سازی کرد.

تقویت سازه‌ها با FRP

تقویت سازه‌ها با FRP یکی از مهمترین و جدیدترین موضوعاتی است که در حال حاضر مورد توجه بسیاری از پیمانکاران و مهندسان واقع شده است. الیاف اف آر پی یکی از بهترین گزینه ها برای مقاوم سازی سازه ها می باشد و این مصالح با گذراندن آزمایش های بسیار مختلفی در آزمایشگاه های معتبر جهانی توانسته است نظر بسیاری از مهندسان را به سوی خود جلب کند. در نظر داشته باشید که میزان استفاده از این محصول برای سازه های متنوع، با یکدیگر متفاوت خواهد بود و افراد قادرند قبل از مقاوم سازی این موضوع را با متخصص در میان بگذارند و مشاوره های لازم را انجام دهند.

مورد بسیار حساسی که در تقویت سازه‌ها با FRP وجود دارد این است که حتما FRP مورد نظر خود را از بهترین شرکت تهیه و خریداری کنید زیرا در صورت مرغوب نبودن این محصول نه تنها هیچ مقاوم سازی صورت نخواهد گرفت علاوه بر آن مشکلات بسیاری نیز از بابت واکنش الیاف نامرغوب به سازه های ساختمانی به وقوع خواهد پیوست و این امر مشکلات فراوان دیگری را نیز به دنبال خواهد داشت.

 هزینه تقویت سازه‌ها با FRP

آیا شما نیز مایل به تقویت سازه ها با FRP  هستید و در نظر دارید با استفاده از این محصول، سازه های مورد نظر خود را تقویت کنید؟ یکی از رایج ترین سوالاتی که در این زمینه برای افراد پیش می آید، هزینه های مربوط به تقویت سازه‌ها با FRP است. در نظر داشته باشید در صورتی که شما بتوانید با متخصص ترین شرکت ها در زمینه تقویت سازه‌ها با FRP  هماهنگ شوید می توانید تقویت سازه خود را انجام دهید. هزینه تقویت سازه ها با FRP به مساحت سازه ها و مقدار اف آر پی استفاده شده بستگی خواهد داشت که البته دستمزد کارکنان و ایاب ذهاب آنها را نیز در نظر بگیرید.

چرا یک ساختمان به مقاومت سازی نیاز دارد؟

یکی از مهمترین سوال هایی که برای اغلب افراد به وجود می آید، این است که چرا یک ساختمان نیاز به تقویت دارد و در چه زمانی بایستی این مقاوم سازی را انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که یک ساختمان برای اینکه بتواند عمر مفید طولانی تری را داشته باشد همچنین از شکل و ظاهر مناسب و شیکی برخوردار باشد نیاز به مقاوم سازی دارد. در حالت کلی علل مقاوم سازی ساختمان ها را به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که افراد بر اساس یکی از این موارد اقدام به مقاوم سازی ساختمان مورد نظر خود خواهند کرد که این عوامل عبارتند از:

  •  تغییر کاربری ساختمان
  • وجود محاسبات اشتباه در طرح اولیه ساختمان
  • در صورت وارد شدن هرگونه آسیب به ساختمان
  •  مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله بر اساس آیین نامه های موجود در شهرداری

افراد نیز با در نظر گرفتن یکی از موارد فوق اقدام به  تقویت سازه ها با FRP می کنند که بی شک تقویت سازه های مختلف نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود و شما قادر خواهید بود با توجه به سازه ساختمان خود، بهترین روش اجرای تقویت سازی با اف آر پی را برای ساختمان خود انتخاب نمایید.

مقاوم سازی ساختمان های بتنی

 هلدینگ صنعت ساختمان بام بهشت پارسیان علاوه بر  ساخت خانه های چوبی و شهرک های خانه ی چوبی در پی  ساخت سازه های پیش ساخته و تقویت سازه های بتنی در سراسر کشور و بخصوص تهران است.