مهندسی فروش پروژه های ساختمانی

مهندسی فروش پروژه های ساختمانی

در مورد پروژه های ساختمانی، استراتژی ها و روش های متعدد فروش، مشکلات پیش روی آنها و بطور کلی مهندسی فروش پروژه های ملکی و ساختمانی مطالب بسیار متنوعی مطرح می شود. به صورت خلاصه اگر بخواهیم تعریف کنیم مهندسی فروش یک فرآیند است که برخلاف اینکه در افکارعمومی بیشتر به عنوان تکنیک های فروش معرفی می شود، از تحقیقات بازار و امکان سنجی پروژه شروع و با طراحی و معماری پروژه و همینطور تدوین برنامه بازاریابی گسترش پیدا می کند و پس از آن با قیمت گذاری و پیش فروش و در نهایت با تحویل و مدیریت بهره برداری پروژه تداوم می یابد و افق دید آن برخلاف فروش که در بسیاری موارد به پروژه نگاهی مقطعی دارد، یک افق دو سویه و بلند مدت است.
آنچه که در حال حاضر در بازار ملک و پروژه های ساختمانی به آن نیازمندیم یک رویکرد علمی مبتنی بر دو فاکتور است؛ اول آنچه نیاز مشتری تعریف می شود و دوم product features and specifications که در اینجا به معنی مشخصات و ویژگی های پروژه می باشد. وجه مشترک هر دو همان چیزی است که در مهندسی فروش در جستجوی آن هستیم.
به زبان ساده تر مهندسی فروش بدنبال وجه اشتراک نیازهای مشتریان و مشخصات و ویژگی های پروژه های ساختمانی می باشد که هر دو می بایست توام و همزمان از ابتدای کار مورد توجه قرار گیرند.
این وجوح مشترک در فروش نیز به نوعی دیگر مطرح می شود در صورتی که تفاوت آن با مهندسی فروش آن است که در فروش بدنبال یافتن وجه اشتراک بین نیاز مشتری و ویژگی های موجود در پروژه هستیم اما در مهندسی فروش از ابتدای کار و پیش از شروع پروژه، نیازهای مشتریان مد نظر قرار گرفته می شود و سپس براساس مشخصات و ویژگی هایی که مشتری انتظار دارد، پروژه تعریف، طراحی و سپس اجرا می گردد. در واقع مهندسی فروش یک گام بزرگ جلوتر از فروش است که خود اهمیت و ضرورت مهندسی فروش را مطرح می کند.

مهندسی پروژه های ساختمانی

فروش پروژه های ساختمانی

در فروش پروژه های ساختمانی، پروژه ای در دست داریم که قرار است بر اساس نقاط قوت و ضعف آن با توجه به آنچه که مشتری درخواست دارد، معامله صورت پذیرد. حتی در برخی شرایط نوع نیاز مشتری مد نظر قرار نمی گیرد و آنچه در اصل اتفاق می افتد یافتن مشتری ای است که متقاعد شود هزینه واحد مورد نظر را بپردازد و آن را بخرد بدون توجه به این مطلب که این معامله تا چه اندازه می تواند نیاز مشتری را برآورده نماید؛ در حقیقت بجای اینکه برای مشتری یک واحد مناسب پیدا کنیم، برای واحد مورد نظر مشتری پیدا می کنیم.

به بیانی دیگر مثال معروف بازاریابی است که بیان می کند “یک فروشنده خوب می بایست بتواند یک فریزر را به یک اسکیمو بفروشد” در حالی که با توجه به شرایطی که یک اسکیمو در آن زندگی می کند اصلا نیازی به فریزر یا وسایل سرمایشی ندارد. در اینجا سوال مهم این است که آیا فروش یک کالا به کسی که آن را نیاز ندارد( فروش فریزر به اسکیمو) با در نظر گرفتن هزینه ها و منابعی که از پرسنل و سازمان صرف می کند بازهم در دراز مدت به صرفه و اقتصادی است؟ آیا سازمان با این رویکرد از قدرت رقابت بیشتری برخوردار خواهد بود؟ و آیا اینکه راه حل های بهتری هم وجود دارد؟
فروش ساختمان در صورتی منجر به روابط محکم و دراز مدت با مشتری می شود که در آن نیازها و انتظارات مشتری مد نظر قرار گرفته شده باشد و آنچه تحقیقات بارها اثبات کرده نشانگر این مطلب است که روابط توام با اعتماد بین مشتری و سازمان در دراز مدت برای هر دو طرف سودآوری زیادی به همراه خواهد داشت. لذا مهندسی فروش پروژه های ساختمانی مصداق عینی این مطلب است که پیش از انجام هیچ هزینه ای، مخاطب، نیازها و انتظاراتش بطور مشخص شناسایی و بررسی شده و بر اساس آن گام های عملی بعدی برداشته شود.

فروش پروژه های ساختمانی:

در مهندسی فروش پروژه های ساختمانی، تخصص های مختلفی چون تحقیقات بازار، مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مدیریت اجرایی پروژه، مدیریت مالی و بودجه بندی، فروش که خود شامل زیرشاخه های متعدد نظیر قیمت گذاری، تحلیل رقبا، تحلیل مشتریان و الگوهای تصمیم گیری در خرید آنان، داده کاوی و پیش بینی فروش، روابط عمومی، تبلیغات و تیم IT شامل برنامه نویسی، SEO، طراحی و گرافیک و بسیاری بخش ها و تخصص های دیگر در غالب تیمی یکپارچه که با یک مدیریت واحد و قدرتمند در کنار هم به کار گرفته می شوند از ابتدای امر تا انتها هدایت و راهبری پروژه در کنار هم جمع می شوند. با استفاده از همه تخصص ها و ارتباط موثر آنها با یکدیگر خطاها و موانع احتمالی کاهش و سرعت پیشرفت فیزیکی و همینطور فروش پروژه افزایش می یابد که محصول همه آنها افزایش چشمگیر بهره وری و سودآوری پروژه خواهد بود.

پروژه ساختمانی

 

تیم مهندسی فروش پروژه های ساختمانی

خلاقیت ها، روش ها و استراتژی های مدرن بازاریابی و فروش و بکار گیری علوم میان رشته ای همگی فقط در صورتی کارآیی و اثر بخشی لازم را خواهند داشت که همه تخصص ها از مهندسین مختلف تا کارشناسان فروش و مدیران ارشد بصورت یکپارچه و در ارتباط با هم مورد استفاده قرار گیرند و نقش هرکدام به عنوان یک المان از مجموعه المانهای سازمان مهندسی فروش، مشهود و مشخص باشد.

سیستم های هوشمند مدیریت و فروش

با در نظر گرفتن آنچه مطرح شد سوال کلیدی در مهندسی فروش این است که ” این پروژه قرار است برای چه افرادی ساخته شود و مخاطب چه انتظارات، نیازها و ارزشهایی دارد؟”

 هلدینگ صنعت ساختمان بام بهشت پارسیان با بهره گیری از علم روز دنیا و نیروهای متخصص با استفاده از متد مهندسی فروش پروژه های ساختمانی علاوه بر ساخت خانه های چوبی و شهرک های خانه های چوبی تمامی مراحل فروش و عقد قرارا داد پروژه ها را به طور رسمی در سراسر کشور و بخصوص تهران انجام می دهد.