ترمووود چیست؟

چوب ترمو

بام بهشت پارسیان

امکانات خانه های چوبی

فرآیند گرما دادن به چوب سبب افزایش دوام و استحکام چوب خواهد شد، این فرآیند موجب تغییر ساختار چوب و تبدیل آن به چوب ترموو می شود. تبدیل چوب معمولی به چوب ترمووود شامل سه مرحله حرارت دهی و خشک کردن چوب، عملیات حرارت دهی و خنک کردن چوب و تهویه رطوبت است. این امر از ناپداری و پوسیدگی چوب جلوگیری می کند و به همین دلیل مقاومت چوب چندین برابر خواهد شد.گرچه فرآیند حرارت دهی به چوب تاریخچه قدیمی دارد ولی پس از انقلاب صنعتی این فرآیند شکلی تخصصی تر به خود گرفته است. در حال حاضر فرآیند حرارت دهی به چوب براساس اصول استاندارد و کاملاً مکانیزه صورت می گیرد.

ترمووود چیست

ترمووود چیست؟

همانطور که گفتیم چوب ترمووود در معرض حرارت بالایی قرار خواهد گرفت از این رو استفاده از هر نوع چوب در ساخت آن مجاز نمی باشد. چوب مورد استفاده در ترمووود می بایست از دوام و مقاومت بالایی برخوردار باشد که هنگام پیاده سازی مراحل، کیفیت و استحکام خود را از دست ندهد. اغلب چوب مورد استفاده در چوب ترمووود از چوب درختان جنگلهای سوئد و فنلاند هستند که در این عرصه بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. به صورت کلی اگر بخواهیم از چوب های مناسب برای ترموود نام ببریم می توانیم به نوئل (Picea abies) ، کاج (Pinus sylvestris) ، صنوبر (Populus tremula) ، توس (Betula pendula) ، زبان گنجشک (Fraxinus excelsior) ، کاج رادیانا (Pinus radiata) ، توسکا (Alnus glutinosa)  ، لاریکس (Larix sibirica) و راش (Fagus silvatica) اشاره کنیم.

ترمووود

مراحل تبدیل چوب به چوب ترمووود چیست؟

در قدم اول چوب در ابعاد و اندازه های مورد دلخواه برش داده می شود سپس برای جلوگیری از شکسته شدن و ترک برداشتن و آتش گرفتن چوب، به وسیله بخار آب دما را به ۱۳۰ درجه سانتی گراد می رسانند.قدم بعدی برای گرفتن رطوبت باقی مانده در چوب ترموو با توجه به توان چوب بین ۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتیگراد حرارت می دهند و در همان دما نگه داشته می شوند. پس از این مرحله رنگ چوب به قهوه ای روشن تغییر می کند.قدم سوم خنک کردن چوب است. در این مرحله می بایست دمای بالای چوب را پایین بیاوریم که به وسیله باران استوایی اجرا می شود، باران استوایی به شکل پاشیدن قطرات آب برروی چوب می باشد. پس از این مرحله تمام مواد شیمیایی و مغزی چوب که سبب نقوذ حشرات در آن می گردد از بین می رود و چوب ترموود ساخته می شود.

ترمووود چیست

فواید چوب ترمووود چیست؟

ساختار مولکولی و دیواره های سلولی چوب پس از ترموو شدن منظم و اصلاح می شوند.

مقاومت چوب پس از ترموو شدن در برابر نفوذ حشرات، باکتری ها و قارچ ها افزایش می یابد.

پس از ترموو شدن درصد جذب آب در چوب کمتر می شود همین امر از تورم و انقباظ چوب جلوگیری می کند.

PH  و مقاومت چوب به اندازه قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

همگن شدن بافت چوب از دیگر مزایای ترموو شدن چوب است.

چوب ترمووود

نمای چوب ترمووود

بخاطر نمای زیبا چوب ترمووود از آن در نمای ساختمانها مسکونی تجاری و دیزاین مغازه ها بسیار استفاده می شود. ضخامت چوب ترمووود در نمای خارجی بناها آنچنان حائز اهمیت نیست و تنها ظاهر و بافت یکدست و بدون گره آن از موارد قابل توجه در استفاده از چوب ترمووود است. از این روی ضخامت بالا برای استفاده در نمای چوب ترمووود مناسب نیست به همین دلیل اغلب از ضخامتی بین ۱۶ تا ۱۹ میلی متر استفاده می کنند. چوب ترمووود علاوه بر نما در مصارفی از قبیل کاور ستون ها، کفپوش ها، پارکت های تمام چوبی، استخر، آلاچیق ها و فضاهای چوبی نیز به کار برده می شود.

نمای چوب ترمووود
قیمت ترمووود در بازار

قیمت ترمووود در بازار

با توجه به آنکه چوب ترمووود براساس مترمربع اندازه گیری می شود در نتیجه ضخامت چوب ترمووود در اندازه آن تاثیرگذار است. هرچقدر ضخامت آن کمتر باشد قیمت چوب ترمووود کمتر خواهد شد. نکته مهم در اینجا این است که اگر ضخامت چوب از ۱۶ میلی متر کمتر باشد هنگام نصب آن ممکن است سبب شکستگی چوب ترمووود شود به همین دلیل ضخامت چوب می بایست حتماً بین ۱۶ تا ۱۹ میلی متر باشد.

مراحل چوب ترمووود ؟

 

چوب ترمووود در معرض حرارت بالایی قرار خواهد گرفت از این رو استفاده از هر نوع چوب در ساخت آن مجاز نمی باشد.

مراحل نصب ترمووود
چوب ترمووود

رنگ چوب ترمووود چیست؟

چوب های ترمووود نما از انواع مختلفی برخوردار است و می توان در مصارف گوناگونی از آن ها استفاده کرد به همین دلیل توانسته است نظر معماران و طراحان را به خود جلب نماید. چوب ترمووود به واسطه رنگ های زیبا و منحصر به فرد ظاهری چشم نواز دارد. رنگ چوب ترمووود نیز دارای مقاومت بالا در برابر UV آفتاب و تغییر رنگ هستند که این کیفیت همواره در فرآیند تولید کنترل می گردد. نکته قابل توجه این است که رنگ چوب ترمووود ممکن است در برابر اشعه ماورای فرابنفش به خاکستری تبدیل شود ولی زیبایی و بافت یکنواخت چوب هرگز تغییر نخواهد کرد.

نوع نصب چوب ترمووود

چوب ترمووود را می توان به صورت افقی، عمودی و ترکیبی از هردو در نمای ساختمان بسته به نوع پروفیل استفاده شده نصب کرد. برخی از پروفیل ها قابلیت نصب هر دو حالت را دارند و برخی تنها در یک حالت نصب می شوند. لازم است بدانید در هرصورت نصب، می بایست ترمووود نما برروی زیرسازی شاسی کشی نصب شود. البته چوب ترمووود قابلیت نصب برروی دیوار را هم دارد ولی به دلیل انبساط و انبقاض مصالح استفاده شده در دیوار جهت نصب چوب ترمووود نما می بایست زیرسازی صورت پذیرد.

ویلای چوبی

آماده سازی سطح چوب ترمووود

قبل از هرکاری می بایست سطح چوب ترمووود خود را کاملاً خشک نمایید و عاری از هرگونه گرد و غبار کنید. در صورتی که می خواهید رنگ یکنواخت و یکدستی داشته باشید رنگ آمیزی را در محیط متعادل و به دور از شرایط بد جوی انجام دهید. قبل از رنگ کردن چوب ترموود، رنگ را کاملاً باهم مخلوط کنید تا رنگدانه و حلال ترکیب شوند. برای این کار می توانید از همزن های چوبی استفاده کنید.

ترمووود در خانه ی چوبی

چوب ترمووود

با توجه به زیبایی چوب ترمووود از آن ها در نمای خارجی ساختمان بسیار استفاده می شود در نتیجه چوب ترمووود در طول زمان شرایط آب و هوایی متعددی را تجربه می کند. استحکام چوب ترمووود در مقابل اشعه ی uv خورشید و ماندگاری زیبایی ظاهری آن دلایل عمده ی استفاده از رنگ ترمووود می باشند. رنگهایی که برای چوب ترمووود استفاده می شود رنگ پایه روغن و آب است. از جمله نکاتی که هنگام انتخاب رنگ چوب ترمووود باید به آن اشاره کرد خصوصیات فنی است ک برروی محصول درج شده و میزان سازگاری آن با محیط هر منطقه را شرح داده است. 

ترمووود در خانه ی چوبی

نگه داری چوب ترمووود

ترمووود باید در محل خشک نگه داری شود. چون به دمای خاصی برای انبار کردن ترمووود نیاز نیست، بنابراین انبارهای خنک بهترین مکان برای نگه داری ترمووود است. ترمووود باید به دقت پوشانده شود یا در مکان های سرپوشیده انبار شود. چیدن ترمووودها باید به صورت افقی انجام شدهو از تکیه گاه های کافی نیز استفاده شود تا تخته های تحتانی دچار تغییر شکل نشوند. همچنین ترمووودهای چیده شده نباید با سطح زمین در تماس باشند.