ویژگی های چوب نمای ساختمان

نمای چوبی ساختمان

یک خانه چوبی مزایای بسیاری دارد، چوب فقط از مواد زیست محیطی و گرم نیست، بلکه در طی زمان چند صد سال نسبتا با دوام و یک عایق بسیار مناسب است. در ساخت و ساز از قیمت مناسبی برخوردار است و علاوه بر آن باعث صرفه جویی در درازمدت می شود. خانه چوبی همچنین از مزایای بسیاری از نظر اقتصادی و مالی برخوردار است و به لطف تکنیک های مدرن، انعطاف پذیری زیادی را در طراحی معماری امکان پذیر می سازد

اگر از اثرات زیست محیطی که چوب را یک ماده ساختمانی عالی برای یک خانه زیست محیطی می کند بگذریم و به سوی اصول معماری پایدار، یک خانه ساخته شده از چوب با تکنیک های مدرن برویم متوجه می شویم که  از مزایای مختلفی برخوردار است : مقاومت در برابر تغییر شکل، پیری خوب، دوام در زمان، دوستدار محیط زیست در طول تولید، ساخت و ساز و استفاده درازمدت، چوب همچنین از مواد ارزان استچوب از تنوع بالایی در رنگ آمیزی برخوردار است همچنین دارای طیف و بافت چشم نوازی میباشد. پرکاربردترین چوب  برای استفاده در نما و کف سازی ، سرو و صنوبر و کاج میباشند. محصولات چوبی مورد استفاده در بام چوب سدر میباشد چرا که چوب سدر به طور طبیعی در برابر خورشید ، آب و پوسیدگی مقاوم میباشد. از راه های مختلفی میتوان چوب را جهت بهبود دوام و عدم آسیب پذیری در شرایط سخت و در برابر فشار و حریق مقاوم کرد.

ویژگی چوب نمای ساختمان

ویژگی های چوب نمای ساختمان در فرهنگ و هنر :

در حال حاضر نماهای سیمانی و فلزی و غیر طبیعی زیادی را مشاهده میکنید و با بازگشت دوباره چوب بعد ازمدت ها و استفاده آن در در نماها جلوه ای زیبا و خاص به وجود آورده است که طبیعی بودن آن ظاهری آشنا و قدیمی را در ذهن ما ایجاد میکند. نمای چوبی دارای جذابیت خاصی است و شخصیت و گرما به نما میبخشد. نمای چوبی در واقع پوسته یا پوشش ساختمان است و در کنار جنبه‌ی زیبایی و چشم‌نوازی که  دارد می‌تواند به عنوان محافظی در برابر عواملی نظیر سرما، گرما و رطوبت عمل کند و سبب تثبیت حرارت داخل شودسالیان قبل، در بسیاری از فرهنگ ها استفاده از چوب در نمای ساختمان مرسوم بوده است. با توجه به این که مصالح و فرآورده های دیگر کاربرد نماهای چوبی را در عصر جدید کاهش داده ، اما از اهمیت ذاتی چوب در کاربرد های فنی مهندسی کم نشده است و رقیب جدی بسیاری از متریال های دیگر و کاربرد های مشابه است.

اجرای نمای چوبی دارای موارد مهمی میباشد از جمله :

  1. ضخامت پروفیل
  2. تراکم ترمووود (ترموود)
  3. برند معتبر
  4. بررسی پروژه های اجرا شده توسط عرضه کننده ترمووود (ترموود)

نوع چوب جهت استفاده در نمای ساختمان (چوب سوزنی برگان شمال اروپا ) بدلیل دوام، رنگ و وزن سبک آن پشنهاد میشود.

زمانی که فضای بیرون چوب های روف گاردن ، کف تراس و مبلمان در تماس مستقیم خاک و گیاهان قرار میگیرد می بایست از چوب اشباع شده استفاده کرد. چرا که عوامل مخرب چوب در آن جا وجود دارد که میتوان با محلول های اشباع حشرات چوبخوار را فراری داد. از دیگر توانایی های ذاتی چوب جذب و انتشار رطوبت است علاوه بر آن بعضی از چوب ها توانایی دفع کپک و حشرات را دارند. در کابردهای پوشش نمای خارجی از سرو و سدر و چوب های فرآوری شده استفاده می گردد. این امکان وجود دارد که چوب های مورد استفاده در نما و سقف و نرده و تراس را به صورت خام و اولیه و یا برش خورده و رنگ شده استفاده نمود.