استفاده از چوب در دکورهای چوبی حس سادگی، آرامش و گرما را القا می‌کند.امروزه استفاده از چوب در پوشش کف بسیار رایج است و اینکه چوب متریالی است که در قسمت های مختلف از کف، سقف و دیوار گرفته تا مبلمان قابل استفاده می باشد.چوب به عنوان یکی از مصالح بسیار مناسب در خدمت معماری قرار دارد . بناهای چوبی و دکورهای چوبی علاوه بر اینکه در زمان بهره برداری به علت کاهش مصرف سوخت، اثرات کمتری بر محیط زیست می گذارند، به راحتی قابل بازیافت بوده و هیچگونه ضایعاتی در طبیعت نخواهند داشت. قطعات ساختمان های چوبی تا ۸۰ درصد قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند. سایر ضایعات ساختمان های چوبی نیز در ساخت کاغذ، تخته های فشرده و نئوپان استفاده می شود. از مسائل مهم دیگر اینکه چوب از منبع تجدیدپذیر تهیه می شود و این موضوع در رابطه با مصالحی چون سنگ و آهن صادق نیست. به همین خاطر است که می گوییم چوب تنها ماده ای است که در آینده معماری و ساختمان سازی نقشی تعیین کننده خواهد داشت.

 

تاریخچه چوب در دکورهای چوبی

 

انسان های اولیه نحوه تغییر شکل چوب را برای ساخت ابزار های جنگی مورد نیازشان فرا گرفته بودند.بعد ها از چوب در ساخت بنا های خود استفاده کردند.چوب یکی از ابتدایی ترین و قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که به طور طبیعی و فراوان در دسترس بشر بوده است.ساختمان های چوبی برای عصر نوسنگی است که به ۶۰۰۰ سال پیش بر میگردد.در گذشته از چوب نه تنها در ساخت خانه ها بلکه در ساخت پل ها و دیگر سازه ها نیز استفاده می کردند.در ایران نیز استفاده از سازه های  چوبی از ویژگی های بارز معماری اصیل ایرانی است.در تخت جمشید ، عالی قاپو و بسیاری از بناهای دیگر از چوب استفاده شده است.در دوران قاجار استفاده از چوب به عنوان یکی از مصالح با ارزش و مهم بسیار مورد استفاده بوده است. عمده استفاده از چوب در دوره قاجار در مواردی چون پوشش سقف ­ها، ساخت ستون­های چوبی، پنجره­ های پرنقش و ظریف و  درها بوده است.مصریان در گذشته در بیش از ۳۰۰۰ سال پیش از چوب نه تنها برای ساخت ساختمان ها بلکه از آن برای ساخت چوب های لایه ای و کاغذ هم  استفاده می کردند.

دکورهای-چوبی

 

مهمترین کاربردهای چوب

۱- استفاده از چوب در ساخت مصنوعات چوبی

۲- استفاده از چوب برای اعضای باربر

۳- استفاده از چوب برای کارهای کمکی در ساخت و ساز، مثل قالب سازی، چوب بست و . . .

۴- استفاده از چوب برای نماسازی و تزئین و دکورهای چوبی

 چوب یکی از مناسب ترین متریال ها برای ساخت نمای ساختمان ها و همچنین دکورهای چوبی می باشد و خوشبختانه این روزها با استقبال زیادی از طرف آرشیتکت ها و مردم مواجه شده است با اطمینان می توان گفت چوب به دلیل طبیعی بودن می تواند کمک شایانی به زیبایی شهر نماید چرا که تلفیق این متریال باارزش با سایر مصالح ساختمانی ترکیبی چشم نواز ایجاد می نماید به همین خاطر است که می گوییم با استفاده از این متریال در ساختمان ها و دکورهای چوبی فرصت های بی نظیری رخ خواهد داد.شرکت بام بهشت پارسیان در تلاش است با رائه ویلای چوبی و همچنین انواع مصنوعات چوبی و دکوراتیو به مشتریان خود به آن ها در داشتن محیطی زیبا و طبیعی کمک کند.

 

دکوراسیون چوبی

کاربرد چوب در دکورهای چوبی

۱ – رنگ و زیبایی آن

۲ – آکوستیک بودن

۳ – ضریب سختی

۴ – ظرفیت حرارتی

۵ – قدرت شکل پذیری

۶ – عایق برای حرارت

 مزایایی که چوب نسبت به سایر مصالح دیگر در طراحی دکورهای چوبی و بناهای چوبی دارند بسیار زیاد است. مثلا برای طراحی دکورهای چوبی می توانیم در ساخت دیوار، سقف یا حتی کف از چوب استفاده کنیم. امروزه بعضی ساختمان ها توسط پانلهای چوبی ساخته می شوند مانند ویلای چوبی که توسط شرکت بام بهشت پارسیان ارائه می شود. این پانلهای چوبی به سادگی نصب می شوند و مقاومت بسیار زیادی در برابر باد و زلزله دارند،مقاوم هستند و قابلیت جابجایی در هر مکانی که بخواهید را دارند.

کاربرد چوب در دکورهای چوبی

مزایای استفاده از چوب در بناها و دکورهای چوبی

 

۱ – ذخیره انرژی

چوب رسانا نیست و زمانیکه در مقابل حرارت قرار می گیرد (نه دمایی در حد احتراق) نه تنها ساختار این چوب خراب نمی شود بلکه خشک تر و سخت تر می شود در حالیکه اگر دیگر مصالح ساختمانی مانند فولاد و مواد معدنی را در معرض حرارت قرار دهیم ساختار این مصالح تضعیف می شود به همین خاطر است که می گوییم چوب عایق است و این یکی از مهم ترین خواص آن در ساخت بناهای چوبی و دکورهای چوبی است و به عبارتی مانع از مبادله انزی (سرما و گرما) میان فضای درون و بیرون می شود و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

 

۲ – مقرون به صرفه با سرعت اجرای بالا

پیاده سازی دکورهای چوبی و ویلای چوبی و به طور کل سازه های چوبی بسیار مقرون به صرقه بوده است و با سرعت بسیار بالایی نسبت به سازه های بتنی قابل اجرا است.

 

دکور چوبی سالن

 

۳ – امکان اجرا در هر شرایط جوی

 

معمولا شرایط جوی نا مناسب باعث تعطیلی عملیات های عمرانی و ساخت دکورهای چوبی می شود. گاهی بارش باران خسارات سنگینی بر عوامل ساخت و ساز وارد می نماید اما استفاده از چوب این امکان را فراهم می آورد که ساخت بنای مورد نظر در هر شرایط آب و هوایی نظیر باران، برف و یخبندان ادامه یابد.

 

۴ – سازگار با محیط زیست

 

سازه های چوبی و دکورهای چوبی، تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست هستند.چوب CO2 موجود در هوا را جذب و در خود ذخیره می کند به همین خاطر است که می گوییم بنا ها و دکورهای چوبی تاثیرات مثبتی بر تغییرات آب و هوایی می گذارند.هر متر مکعب چوب ۰٫۸ تن کربن آزاد می کند.

 

۵ – زیبایی

 

تنوع در نوع و رنگ چوب ها بسیار زیاد است ، بافت و رنگ های متنوع چوب بسیار زیبا و کاربردی است.از این چوب ها می توانیم در دکورهای چوبی استفاده کنیم که زیبایی بسیار زیادی به بنا می دهد.هر نوع چوب رنگ و بافت منحصر به فردی دارد.چوب ها کاربردهای متفاوتی دارند. برخی به عنوان عایق و آکوستیک بنا مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دکوراسیون داخلی چوبی

 

 ۶ – با دوام و ایمن

 

در ساخت دکورهای چوبی چوب بادوام وایمن است.برخلاف آجر چوب بسیار انعطاف پذیر است و برای استفاده از آن به انرژی و نیروی کمی نیاز است.چوب به دلیل انعطاف بالایی که دارد با صرف کمترین نیرو و انرژی خم می شود و به خاطر همین انعطاف بالایی که دارد ایمنی بنا را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله بالا می برد.مثلا در شهر های شمالی ایران که آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد خاک سست است و به همین خاطر بنا کردن خانه هایی از آجر و بتن نا مناسب است چون خاک سست است و دوام این مصالح سنگین را ندارد به همین خاطر از چوب در ساخت بنا ها استفاده می کنند.

۷ – سهولت در بازسازی

 

اگر ساختمانی که از چوب ساخته شده است و یا دکورهای چوبی طی سوانح مختلف آسیب ببینند، راحت تر و با سرعت بیشتری قابل بازسازی خواهند بود و هزینه بازسازی آن ها به مراتب کمتر از ساختمان های آجری، سنگی و بتنی ست.
دکور چوبی
۸ –  ضدآب

اغلب چوب ها رطوبت موجود در هوا را جذب می کنند اما نوعی از چوب ها موجود است که در برابر آب مقاوم است و رطوبت را جذب نمی کند مانند چوب درخت سرو.

 

۹ – سالم و طبیعی

 

استفاده از چوب در ساخت بنا ها و یا دکورهای چوبی برای افرادی که مشکل تنفسی دارند بسیار مناسب است زیرا میزان رطوبت داخلی اتاق را کنترل می کند.یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای چوب در ساخت بناها و یا استفاده از آن در دکورهای چوبی باعث ایجاد آرامش روحی می شود و به تعادل سیستم عصبی انسان کمک بسیار زیادی می کند.رنگ چوب با گذشت زمان تغییر نمی کند و زنگ نمی زند. در نتیجه نیازی به رنگ آمیزی و ضد زنگ ندارد. البته دسته ای فلزات ضدزنگ نیز وجود دارند اما این نوع از فلزات در مقایسه با چوب گران ترهستند والبته در مقابل چوب از زیبایی چندانی برخوردار نیستند.
دکور چوبی

انواع چوب در ساختمان و دکوهای چوبی

 

چوب هایی که در ساختمان و دکورهای چوبی مورد استفاده قرار می گیرند به دو دسته تقسیم می شوند: سوزنی برگ و پهن برگ. درختان سوزنی برگ مانند : سرو ـ کاج ـ سرخدار ـ نراد و درختان پهن برگ مانند : بلوط ـ اقاقیا ـ افرا ـ ممرز ـ توسکا ـ راش ـ چنار ـ صنوبر ـ بید و غیره.

 

 موارد استفاده از چوب در ساخت دکورهای چوبی

 

دیوار جدا کننده و حائل :

برای زیباتر کردن محیط مورد نظر و داشتن دکورهای چوبی زیبا و جدا کردن یک بخش از خانه از بخش های دیگر خانه میتوان از دیوار جداکننده و حائل چوبی استفاده نمود.

دیوار چوبی جداکننده

دیوار:

در دکورهای چوبی می توانیم از چوب های مختلف که دارای ترکیب رنگی های متفاوت و زیبا هستند در ساخت دیوارها استفاده کنیم که فضایی بسیار زیبا ایجاد می کند و دیوارها را از سادگی و یکنواختی خارج می کند.استفاده از این دکورهای چوبی در خانه فضا را بسیار زیبا تر و خاص تر می کند و همچنین استفاده از تخته چوب های ساده بر روی دیوار علاوه بر ایجاد زیبایی, نمایی مدرن به فضای خانه میدهد.

دیوار چوبی

راه پله چوبی :

می توان در ساخت دکورهای چوبی از راه پله های چوبی استفاده کرد زیرا استفاده از چوب نمایی شیک و طبیعی به راه پله میدهد.

 

لوورهای چوبی سقفی برای دکورهای چوبی :

 

اگر سقف های ساده ای دارید و میخواهید یک طراحی خاص برای آن داشته باشید می توانید از لوورهای چوبی استفاده کنید و آن ها را روی سقف نصب کنید.لوورهای چوبی به سقف هایتان عمق و بعد می دهند و به زیبایی آن می افزایند.

لوورهای چوبی

 

قاب های چوبی و قاب پنجره های چوبی زیبا در دکوراسیون داخلی منزل :

 

ما می توانیم برای داشتن دکورهای چوبی زیبا از قاب های چوبی در ابعاد مختلف استفاده کنیم.برای داشتن یک دکورچوبی زیبا نیازی نیست که حتما از چوب در ابعاد بسیار بزرگ استفاده شود،گاهی استفاده از چوب در ابعاد کوچک هم می تواند زیبایی بسیار زیادی به منزل بدهد.مثلا استفاده از چوب در ساخت پنجره های چوبی در ابعاد مختلف و همچنین قاب های چوبی.

 

کفپوش های چوبی در دکوراسیون داخلی و دکورهای چوبی :

 

 کفپوش چوبی یکی از عناصر بسیار مهم در طراحی داخلی خانه و داشتن دکورهای چوبی است.کفپوش های چوبی زیبایی منحصر به فردی را به خانه و ویلای ما می دهند.کفپوش های چوبی در انواع مختلفی هستند مانند لمینیت،ترمووود و پارکت.

پارکت

 

۱ – پارکت

پارکت کفپوشی است که از چوب طبیعی درختان ساخته می شود و با توجه به نوع درختی که کفپوش از آن ساخته می شود انواع مختلفی دارد.نصب پارکت به این صورت است که پارکت را به کف می چسبانند و سپس با ساب زدن سطح آن را صاف و صیقلی می کنند.در نهایت تمام سطح را لاک می زنند.این کفپوش برای پوشاندن کف اتاق پذیرایی، نشیمن و پله ها بسیار مناسب است.

 ۲ – لمینیت

لمینیت کفپوشی است که از جنس الیاف چوب فشرده می باشد و مانند پارکت مستقیماً از چوب درختان ساخته نمی شود. سطح خارجی آن روکشی است که تصویر نقش و نگارهای چوب طبیعی بر روی آن چاپ شده است. لمینیت بدون اینکه به کف چسبانده شود نصب می شود.

 

۳ – ترمووود

ترمووود به چوب هایی گفته می شود که با طی کردن یک فرآیند مشخص، عمده ی خصوصیات منفی چوب را از دست می دهند.کفپوش های ترمووود در فضاهای باز و نیمه باز نیز قابل استفاده هستند.

کفپوش چوبی

 

مبلمان های چوبی در دکوراسیون داخلی و دکورهای چوبی

 

استفاده از مبلمان های چوبی فضای بسیار زیبایی را در محیط خانه ایجاد می کند.علاوه بر زیبایی در صورتیکه از چوب های خوب در ساخت آن ها استفاده شود دارای استحکام بسیار بالا و عمر بسیار زیادی هستند.

چوب در معماری مدرن و دکورهای چوبی

 

امروزه طراحان و آرشیتکت ها در طراحی هایشان از چوب هایی مانند چوب ترمو در طراحی نمای ساختمان استفاده می کنند این سبک جدید از طراحی ها از نظر کارشناسی و جامعه شناسی به دو دلیل حائز اهمیت است.اولین دلیل این است که استفاده از چوب در نمای ساختمان از سردی و بی روح بودن چهره شهر می کاهد و دوم اینکه با خلق آثاری زیبا و گره زدن آن با طراحی مدرن می توان نقش ها و طراحی های زیبای ایرانی را دوباره بر چهره ی شهر پوشاند.